Kawa doskonale wypalona, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:06
– Kawa przed przyjazdem do palarni nie ma smaku i nie jest szczególnie aromatyczna. Pachnie bardziej… grochem. Nie wszyscy muszą to wiedzieć, ale kawa jest pestką owocu, którą trzeba wyłuskać – opowiada Wiktor Borowski, właściciel palarni kawy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/sebra

shutterstock kawa napar 1200.jpg
Napój, który pobudza cały świat

Kawa najlepiej rośnie między dwoma zwrotnikami. Uprawia się ją w Ameryce Środkowej, Południowej, Afryce i Azji. – Oczywiście kawy z poszczególnych kontynentów czy nawet poszczególnych regionów różnią się w smaku – dodaje gość Adriany Marczewskiej. Wiktor Borowski wiele uwagi poświęcił gatunkom kawy: arabice i robuście, z których każda ma wiele swoich odmian botanicznych. Różnice między nimi można porównać do tych między poszczególnymi szczepami winogron, z których powstaje wino. 

Posłuchaj
50:58 2021_03_27 13_06_15_PR3_Goraca_plyta.mp3 Jak przygotować kawę idealną? (Gorąca płyta/Trójka)

 

espresso 1200 free
Grzegorz Łucki: w świecie espresso to jak trzęsienie ziemi

Na jakość kawy dostępnej w Europie bardzo pozytywnie wpłynął rozwój transportu, ale także zmiany w rolnictwie, dzięki którym łatwiej uzyskać lepszy surowiec. – Zdarzało się, że kawa docierała do Europy zepsuta, dlatego też musiano ją bardzo silnie palić – wyjaśnia Wiktor Borowski. Dziś proces palenia kawy odbywa się w temperaturze 190-200 stopni C i trwa od 12 do 15 minut. Im kawa jest krócej palona, tym jej kolor będzie jaśniejszy. Smak jasnych kaw będzie delikatniejszy, ale będą one również bardziej kwaśne. Napar z ciemnych ziaren będzie zawierał więcej goryczy, ale będą w nim także silniej wyczuwane smaki czekolady, orzechów czy karmelu. 

W procesie wypalania kawy, co robi się w piecu, który możemy porównać do pralki, której bęben jest silnie podgrzewany, zachodzi bardzo wiele bardzo skomplikowanych procesów. – Palacz kawy musi mieć nad nimi cały czas kontrolę. Oprócz odpowiedniej temperatury, wilgotności, ciśnienia w bębnie i czasu wypalania istotny jest też sposób. Ważne jest, aby był wciąż taki sam – wyliczał gość audycji. 


Trójka Program 3 Polskiego Radia/Gorąca Płyta - Odc. 6 | Kawa

Na całym świecie wypija się około 400 miliardów filiżanek kawy rocznie. Przez stulecia podawano ją bardzo różnie: samą, z cukrem, z mlekiem, ze śmietanką, a nawet… z solą. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście: Wiktor Borowski (właściciel palarni kawy)
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 13.06

gs

Czytaj także

Ogień w kuchni. Wszystkie tajniki grillowania

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:09
– Płomień sam w sobie daje nam ogromną ilość energii i aromatu. Temperatura w płomieniu i nad nim będzie inaczej wpływać na przyrządzane potrawy. Ogień to też dym, który jest przepełniony aromatami, te zaś wchodzą w głąb przygotowanych przez nas dań: pieczonych mięs czy wędzonych ryb i kiełbas. Ogień to też żar, w którym również dzieje się kulinarna magia – zapewnia Adriana Marczewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kuchni włoskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:15
Tym razem w programie gościł duet niezwykły: on – Sycylijczyk, szef kuchni wychowany na tradycyjnym jedzeniu robionym przez babcię bez użycia robotów kuchennych, ona – Polka, specjalistka od chleba. Joanna Sienkiewicz i Andrea Scarantino!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie sery. Jak powstają i jak je przyrządzić?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 13:07
- Mieszkańcy Neapolu na pewno powiedzą, że pierwsza mozzarella była przygotowywana z bawolego mleka, ale jak pojedziesz do Apulii, to powiedzą, że pierwsza była mozzarella z krowiego mleka. To niekończąca się kłótnia między dwoma regionami - przyznaje Francesco Micaletti. 
rozwiń zwiń