Ravioli to nie tylko włoska sprawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:00
Makaron to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań – nie tylko we Włoszech. A gdy makaron ten ma wewnątrz farsz, jest jeszcze smaczniej! Bohaterem audycji "Gorąca płyta" zostało ravioli – zazwyczaj nadziewane serem ricotta, mięsem, warzywami, a najczęściej  – szpinakiem. W programie odwiedziliśmy warszawską, specjalizującą się w ravioli restaurację, której twórcy opowiedzieli nam, co zrobić, by ta potrawa wyszła nam idealnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/foodstck

pasta spaghetti obiad kuchnia 1200.jpg
Spaghetti na wirusa

Mniej znaczy więcej

Maciej Stankiewicz odważył się na coś niebywałego – otworzył lokal w środku pandemii. Zanim przyszli pierwsi goście, otwarcie było przekładane kilka razy na inny termin, ale w końcu się udało. Karta dań nie jest duża – właściciel oraz szef kuchni Damian Kopliński stawiają na sezonowe dania ze świeżych, dobrej jakości składników, które prosto z Włoch dostarcza im zaprzyjaźniona firma.

– Mamy osiem rodzajów ravioli, z czego do dwóch można dobrać sobie sosy. Do ravioli w czarnym cieście z cytrynowym dorszem mamy sos maślany oraz robiony na homarach. Podobnie jest, jeżeli chodzi o sos bolognese  – mamy sos tradycyjny oraz lekki warzywny z serem burrata – opisywał Maciej Stankiewicz.

Posłuchaj
50:26 2021_05_08 12_06_33_PR3_Goraca_plyta.mp3 Z ziemi włoskiej do Polski – sekrety ravioli (Gorąca Płyta/Trójka)

 

Sekret udanego ciasta

Jak podkreśla szef kuchni, nie ma ravioli bez odpowiedniego ciasta. – Do naszego ciasta używamy mąki z pszenicy durum, żółtek jajek, odrobiny wody oraz dużo serca, które wkładamy w produkcję tego ciasta. Na kilogram mąki przypada około 15 jaj – zdradził Damian Kopliński. – Zagniecione ciasto warto zostawić na chwilę, żeby odpoczęło. Dzięki temu stanie się bardziej elastyczne – dodała od siebie autorka audycji Adriana Marczewska.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto pixabay/CC0 Zdjęcie ilustracyjne Foto pixabay/CC0

Dzisiaj zrobione, dzisiaj zjedzone

W dzień powszedni Damian i jego pomocnicy lepią ok. 500-600, a w weekend nawet 900 pierożków! Co istotne, żadna sztuka nie ląduje w lodówce czy zamrażalniku. – Wyznajemy filozofię włoskiej babci  – "dzisiaj zrobione, dzisiaj zjedzone". Wszystko jest świeże i przygotowywane na oczach naszych klientów. To nasz sekret – powiedział kucharz.

*** 

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście: Maciej Stankiewicz (współwłaściciel restauracji specjalizującej się w ravioli), Damian Kopliński (szef kuchni)
Data emisji: 08.05.2021
Godzina emisji: 12.06

kr

Czytaj także

Crème brûlée i wszystkie jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 14:05
Crème brûlée to jeden z najpopularniejszych francuskich deserów. Jego konsystencja jest aksamitna, a wierzch przykrywa warstwa chrupkiego karmelku. Przysmak zyskał opinię lubianego na całym świecie. Jakie skrywa tajemnice?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceviche, czyli smaki Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 12:05
– Ceviche pochodzi z Ameryki Południowej. To surowe ryby marynowane w soku z cytryny lub limonki, z cebulą i kolendrą, to podstawa – wyjaśnia Martin Gimenez Castro, szef kuchni w warszawskiej restauracji specjalizującej się w tym daniu. Długość marynowania czy kolejne dodatki różną się w zależności od kraju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Comfort Food. Wpływowe trendy kulinarne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 13:10
Comfort Food to jeden z trendów, który zalewa restauracje na całym świecie. – To jedzenie, które pociesza i przynosi ulgę. Dania, które kojarzą nam się z poczuciem bezpieczeństwa i sentymentalnymi czasami – mówiła w programie "Gorąca płyta" Adriana Marczewska. Jakie jeszcze obowiązują trendy kulinarne? 
rozwiń zwiń