Zupełnie inna herbata. Kombucha w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 13:00
Słodko-kwaśny, lekko musujący, o delikatnie herbacianym, a jednocześnie octowym posmaku – kombucha to napój uzyskiwany z herbaty, poddanej fermentacji przez tzw. grzybek tybetański. Jak go przyrządzić i jakie korzyści dla zdrowia przynosi picie kombuchy? O tym opowiedział Mateusz Kuwał współzałożyciel firmy specjalizującej się w wytwarzaniu kombuchy, a także DJ.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ARTFULLY PHOTOGRAPHER

Chiny – USA – Polska

Kombucha wywodzi się z Dalekiego Wschodu – pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z Mandżurii w północno-wschodnich Chinach, z czasów dynastii Qin panującej w III w. p.n.e. Do tego, by uczynić z wytwarzania tego napoju pomysł na życie, Mateusza Kuwała zainspirowała podróż do Stanów Zjednoczonych. – Kombuchę można spotkać tam praktycznie na każdym rogu. Zakochałem się w jej cudowności. Nie można jej porównać do czegokolwiek innego. Gdy wróciłem, postanowiłem, że stworzę swoją kombuchę w Warszawie – wspominał. 

Jak pomyślał, tak zrobił. Mateusz znalazł w stolicy innych miłośników kombuchy, z którymi próbował nowych połączeń smaków, a następnie opracował sposób na produkowanie jej w większych ilościach. Kombuchę możemy kupić w sklepie, ale i przygotować samodzielnie w domu. 


Posłuchaj
50:23 2021_05_22 12_06_23_PR3_Goraca_plyta.mp3 Kombucza – z czym to się (pi)je? (Gorąca płyta/Trójka)

 

Kombucha – jak ją przyrządzić?

Do przyrządzenia kombuchy potrzebujemy przede wszystkim tzw. grzybka japońskiego, nazywanego po prostu grzybkiem herbacianym lub SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts, czyli symbiotyczna kultura bakterii i drożdży). Możemy kupić go np. przez Internet lub pożyczyć od znajomego – grzybek może być używany wielokrotnie. 

– Jeżeli już mamy go w rękach, wystarczy, że zaparzymy odrobinę herbaty, wystudzimy do temperatury pokojowej i dosypiemy cukru, który jest pożywką dla grzybka. Gdy przełożymy grzybka do środka, zadzieje się magia. Po kilku dniach uzyskamy świeży napój gotowy do picia – opisuje Mateusz Kuwał.

Gorąca Płyta Odc. 14 | Kombucha/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Dobroczynne działanie kombuchy

Kombucha przez wielu uważana jest za eliksir zdrowia. Dzięki dużej zawartości kwasu glukuronowego i jego pochodnych napój ten działa na organizm odtruwająco. Poza tym wzmacnia odporność, poprawia koncentrację, łagodzi migreny i reguluje ciśnienie krwi. 

***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Goście: Mateusz Kuwał (współzałożyciel firmy specjalizującej się w wytwarzaniu kombuchy, DJ)
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 12.06

kr

Czytaj także

Comfort Food. Wpływowe trendy kulinarne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 13:10
Comfort Food to jeden z trendów, który zalewa restauracje na całym świecie. – To jedzenie, które pociesza i przynosi ulgę. Dania, które kojarzą nam się z poczuciem bezpieczeństwa i sentymentalnymi czasami – mówiła w programie "Gorąca płyta" Adriana Marczewska. Jakie jeszcze obowiązują trendy kulinarne? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ravioli to nie tylko włoska sprawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:00
Makaron to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań – nie tylko we Włoszech. A gdy makaron ten ma wewnątrz farsz, jest jeszcze smaczniej! Bohaterem audycji "Gorąca płyta" zostało ravioli – zazwyczaj nadziewane serem ricotta, mięsem, warzywami, a najczęściej  – szpinakiem. W programie odwiedziliśmy warszawską, specjalizującą się w ravioli restaurację, której twórcy opowiedzieli nam, co zrobić, by ta potrawa wyszła nam idealnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko cukinia i cebula. Cytrusy i sałaty z grilla

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:05
– Na grilla możemy wrzucić nie tylko warzywa twarde. Mogą to być także sałaty, kapusta, rzepa, rzodkiewka, por, szparagi, a nawet świeże ogórki – wyliczają goście "Gorącej płyty" Wit Szychowski i Tomasz Czajkowski. Przygotowywać na grillu można oczywiście także owoce, jak choćby jabłka czy gruszki. 
rozwiń zwiń