Egzotyczne brzmienia w czułych objęciach kontrabasu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:51
Afrykański folk połączony z wysmakowanym jazzem oraz dźwięki wywodzące się z tradycyjnej muzyki żydowskiej tworzą klimat tego wydania audycji – instrumentem wiodącym jest zaś kontrabas.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Richard Bona, John Patitucci i Avishai Cohen są wśród głównych bohaterów tej odsłony "Dzikiej karty". Pierwszy z nich pochodzi z Kamerunu, gra na basie i jest postacią niemal kultową dla miłośników muzyki świata. W 2004 roku połączył siły z francuskim kompozytorem i multiinstrumentalistą Geraldem Toto oraz pochodzącym z Konga wokalistą Lokuą Kanzą, czego efektem jest album "Toto Bona Lokua", reprezentowany tutaj przez dwa utwory.

Richard Bona – "Djombwe", źródło: YouTube / Richard Bona

Również dwie piosenki zaprezentowane w audycji firmuje swym nazwiskiem John Patitucci – urodzony w Nowym Jorku mistrz jazzowego kontrabasu. Z tego samego instrumentu wyczarowuje nuty także Avishai Cohen z Izraela. Muzyk o hiszpańsko-grecko-polskich korzeniach czerpie garściami z tradycji żydowskiej, ale nie stroni też od dźwięków o rodowodzie latynoskim czy afrykańskim. 

A skoro już mowa o tym kontynencie, w "Dzikiej karcie" nie zabrakło miejsca dla głosu Angelique Kidjo. Diwa world music rodem z Beninu zaśpiewała utwór "Afirika" w towarzystwie Christiana McBride'a, laureata 6 nagród Grammy, grającego… oczywiście na kontrabasie!


Posłuchaj
49:25 2021_03_04 23_09_13_PR3_Dzika_karta.mp3 Egzotyczne brzmienia z kontrabasem w roli głównej (Dzika karta / Trójka)

 

Oto pełna lista utworów wykorzystanych w audycji: 

  1. Gerald Toto / Richard Bona / Lokua Kanza – "Lisanga"
  2. John Patitucci – "The Four Loves"
  3. Avishai Cohen – "Noches Noches / La Luz"
  4. Christian McBride & Angelique Kidjo – "Afirika"
  5. Gerald Toto / Richard Bona / Lokua Kanza – "Help Me"
  6. Trilok Gurtu – "Have We Lost Our Dreams?"
  7. John Patitucci – "Varadero"
  8. Richard Bona – "Djombwe"
  9. Renaud Garcia-Fons – "Berimbass"
  10. Avishai Cohen – "Shalom Aleichem"

***

Tytuł audycji: Dzika karta – NocHarmonia
Autorka audycji: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 23.09

kc

Czytaj także

Osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi głosami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 00:00
"NocHarmonia" to audycja, w której każdy z dźwięków będzie wprowadzał nas w nastrój nocy. – Będziemy zanurzać dusze i ciała w kojących i pięknych współbrzmieniach – tych odległych czasowo i tych bardziej współczesnych. Zapraszam na bardzo osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi glosami – powiedziała autorka programu Julia Sawicka-Kotomska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe życie muzyczne Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 00:15
Muzyczny, bardzo osobisty program Julii Sawickiej-Kotomskiej, zaprasza do zanurzenia się w piękne i kojące brzmienia funk, soul, r'n'b. Ale autorka także zaprasza swoich gości: w tym wydaniu byli to Natalia Szczypuła oraz kontrabasista Żenia Betliński.
rozwiń zwiń