Gábor Winand – człowiek o pięknej duszy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 00:00
Głównym bohaterem tego wydania audycji był Gábor Winand, zmarły w miniony wtorek węgierski wokalista jazzowy, którego śpiewem zachwycał się sam Al Jarreau.
Gabor Winand
Gabor WinandFoto: Shutterstock / Review News

Posłuchaj
50:19 2021_06_17 23_08_53_PR3_NocHarmonia.mp3 Wspomnienie Gábora Winanda (NocHarmonia/Trójka)

 

– Tę "NocHarmonię" dedykuję z całego serca Gáborowi Winandowi, wybitnemu węgierskiemu wokaliście, człowiekowi o bardzo pięknej duszy i niezwykłej wrażliwości – tymi słowami przywitała się ze słuchaczami Julia Sawicka-Kotomska. Autorka "NocHarmonii" wspominała nie tylko znakomitego muzyka, ale również przyjaciela, z którym łączyły ją zawodowe plany na najbliższe miesiące.

Gábor Winand - "Body and Soul", źródło: YouTube / bebopland2

Winand urodził się w 1964 roku w Budapeszcie i już w dzieciństwie pobierał pierwsze lekcje gry na klarnecie. Gdy miał 19 lat, zaczął studiować śpiew jazzowy na prestiżowej uczelni Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola. Swoje umiejętności instrumentalne poszerzył w międzyczasie o grę na flecie i saksofonie. Koncertował w wielu europejskich miastach, takich jak Berlin, Wiedeń czy Paryż. Na jednym z muzycznych przeglądów zauważył go zasiadający w jury Al Jarreau. Słynny amerykański wokalista tak zachwycił się umiejętnościami Węgra, że zaprosił go do wspólnych koncertów.

To wydanie "NocHarmonii" wypełniła muzyka Gábora Winanda, z jego solowych płyt oraz tych nagranych wraz z zespołem Balázs Elemér Group, w którym występował od 2001 roku. Kilka utworów zaśpiewał też wielki mistrz, a potem współpracownik Winanda, Al Jarreau.

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 17.06.2021
Godzina emisji: 23.08

kc/kr

Czytaj także

Świat kojących dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 00:10
W czwartkowy wieczór Julia Sawicka-Kotomska zaprosiła na spotkanie z łagodnymi brzmieniami, które koją duszę i pozwalają na relaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyste muzyczne szaleństwo w jazzowym anturażu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 00:00
– W tę piękną wiosenną noc czule kołysać nas będą jazzowe frazy z odpowiednią ilością non i septym – tym romantyczno-muzykologicznym powitaniem Julia Sawicka-Kotomska rozpoczęła audycję, której głównymi bohaterami były wokalistki Judy Niemack i Nancy Wilson oraz czarodziej kontrabasu Christian McBride. 
rozwiń zwiń