Wysmakowana, jazzowa twarz Joni Mitchell

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:00
Album "Both Sides Now" Joni Mitchell był fundamentem tego wydania audycji. Znalazło się w niej również miejsce na wspomnienie zmarłego przed paroma dniami Wojciecha Karolaka.  
Okładka płyty Both Sides Now
Okładka płyty "Both Sides Now"Foto: mat. promocyjne

Wydana w 2000 roku płyta "Both Sides Now" to wyjątkowa pozycja w dyskografii Joni Mitchell. Wokalistka o folkowo-rockowych korzeniach postawiła w tym przypadku na klasyczne jazzowe aranżacje, co przyniosło spektakularny efekt. – Znakomita orkiestracja Vince'a Mendozy i udział takich gwiazd, jak choćby Herbie Hancock czy Wayne Shorter musiały zaowocować tak wysmakowaną muzyką – mówiła Julia Sawicka-Kotomska o płycie nagrodzonej dwiema statuetkami Grammy i prestiżową kanadyjską nagrodą Juno za najlepszy jazzowy album roku.

"Both Sides Now" to album koncepcyjny, wypełniony w większości jazzowymi standardami z lat 30. i 40., opowiadającymi o trudnych relacjach damsko-męskich. Mitchell dołożyła do nich dwa utwory własnego autorstwa, napisane na przełomie lat 60. i 70. W nagraniu płyty wzięła udział kilkudziesięcioosobowa orkiestra, a jej producentem został były mąż Joni, Larry Klein.

Joni Mitchell - "Both Sides Now", źródło: YouTube / Joni Mitchell

W tej edycji "NocHarmonii" nie zabrakło miejsca również dla muzyki Wojciecha Karolaka, zmarłego dzień wcześniej wybitnego polskiego jazzmana. Swych wyjątkowych głosów użyczyli ponadto Ewa Bem oraz Amerykanin Gregory Porter, ulubieniec Julii Sawickiej-Kotomskiej, jej zdaniem "jeden z najciekawszych wokalistów swojego pokolenia, uroczy, swingujący i potrafiący znakomicie odnaleźć się w improwizowanej, jazzowej stylistyce, jak i melancholijnej balladzie".


Posłuchaj
51:34 2021_06_24 23_06_39_PR3_NocHarmonia.mp3 Jazzowa twarz Joni Mitchell (NocHarmonia/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Czyste muzyczne szaleństwo w jazzowym anturażu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 00:00
– W tę piękną wiosenną noc czule kołysać nas będą jazzowe frazy z odpowiednią ilością non i septym – tym romantyczno-muzykologicznym powitaniem Julia Sawicka-Kotomska rozpoczęła audycję, której głównymi bohaterami były wokalistki Judy Niemack i Nancy Wilson oraz czarodziej kontrabasu Christian McBride. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gábor Winand – człowiek o pięknej duszy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 00:00
Głównym bohaterem tego wydania audycji był Gábor Winand, zmarły w miniony wtorek węgierski wokalista jazzowy, którego śpiewem zachwycał się sam Al Jarreau.
rozwiń zwiń