Pozytywne skutki pandemii

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:30
Po siedmiu latach przerwy zespół IRA wydaje nową płytę "Jutro". Promuje go utwór "Planety", który właśnie się ukazał. O genezie albumu i o tym, jak powstawał w rozmowie z Gabrielą Andrychowicz opowiada lider i wokalista zespołu Artur Gadowski.
Artur Gadowski IRA
Artur Gadowski IRAFoto: PAP/Adam Warżawa

Maria Sadowska Forum 1200.jpg
Wszystkie odcienie jazzu według Marii Sadowskiej


Początki zespołu sięgają wczesnych lat 80. Muzyka, jaką IRA grała, zawsze miała czysto rockowe korzenie, choć przez lata istnienia zmieniał się skład grupy i stylistyka wahała się od spokojnej ballady po ostre, prawie trashmetalowe brzmienia. Pod koniec lat 90. grupa zawiesiła swoje istnienie, ale po reaktywacji na początku XXI w. regularnie nagrywa i koncertuje. "Jutro" jest 12. studyjnym albumem zespołu. 


Posłuchaj
07:39 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_14-10-14-02.mp3 Artur Gadowski o nowym albumie grupy IRA (Trójka do południa)

 

– Mamy roczne opóźnienie: płytę planowaliśmy wydać w maju zeszłego roku, wiec materiał skończyliśmy na przełomie 2019 i 2020 roku. Pandemia pokrzyżowała nam plany i czekaliśmy z premierą płyty – opowiada o powstawaniu albumu "Jutro" Artur Gadowski. – W międzyczasie wypuściliśmy cztery piosenki. Można więc powiedzieć, że słuchając ich w radiu czy oglądając w internecie, ludzie poznali prawie połowę tej płyty – dodaje.

– Jesienią zeszłego roku wpadliśmy na pomysł, że skoro płyty jeszcze nie wydaliśmy, ludzie nie znają całego materiału, a mamy pięć nowych, całkiem fajnych piosenek, to może wybierzmy pięć najsłabszych utworów na płycie i je zamieńmy – opowiada wokalista "IRA". – I tak też się stało. Można więc powiedzieć, że w tym wypadku pandemia nam się przysłużyła – stwierdza.

Gadowski przyznaje, że teraz można album podzielić na dwie części: przedpandemiczną i pandemiczną. Jednak nie jest to bynajmniej podział stylistyczny: – Utwory są bardzo różne: są dwie ballady napisane w pandemii, ale tez dwa mocne kawałki wtedy stworzone – wyjaśnia. – Promujący album utwór "Planety" też należy do tych nowszych – dodaje.

Planety/YouTube IRA

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 14.05.2021
Godzina emisji: 10.14

pr

Czytaj także

50 lat Spodka. Obrażony Clapton, zachwycony Plant

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:53
8 maja 1971 roku katowicki Spodek po raz pierwszy otworzył swe podwoje dla gości. Jedna z najsłynniejszych polskich hal w swej 50-letniej historii gościła barbórki, imprezy sportowe, partyjne spędy i koncerty największych gwiazd światowej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Dudek: Trzeba być odważnym. 70. urodziny dyrektora Rawy Blues

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:51
– Wciąż mam bardzo dużo energii i ochoty do grania – zapewnia Ireneusz Dudek. Legenda polskiego bluesa, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Rawa Blues 7 maja kończy 70 lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety rządzą muzyką. Wielki triumf pań na gali Brit Awards

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:05
Dua Lipa i Taylor Swift to wielkie wygrane ceremonii rozdania nagród Brit Awards, która odbyła się we wtorek, 11 maja, w Londynie. Pierwsza z nich wróciła do domu z dwiema statuetkami, a druga została uznana za "globalną ikonę".
rozwiń zwiń