Pierwsza część kryminalnej trylogii Anny Kańtoch z nagrodą Wielkiego Kalibru

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 10:45
W sobotę, 5 czerwca, Anna Kańtoch za powieść "Wiosna zaginionych" dostała nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału. Dosłownie kilka dni wcześniej ukazała się kolejna jej powieść – "Lato zaginionych". W planach jest trzecia część: "Jesień zaginionych".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BonNontawat/shutterstock.com

lektury czytanie książka FREE 1200_660.jpg
Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Wręczono Nagrody Wielkiego Kalibru

Punkt wyjścia obu książek jest podobny: tajemnicza, krwawa zbrodnia popełniona na kilku osobach. A bohaterką jest policjantka Krystyna Leśniewska, w "Wiośnie zaginionych" będąca już na emeryturze. Akcja "Lata zaginionych" rozgrywa się wcześniej, więc w tej powieści jest jeszcze na służbie.


Posłuchaj
04:17 TROJKA Trojka do poludnia 2021_06_08 10-31-31.mp3 "Wiosna zaginionych" z nagrodą Wielkiego Kalibru (Trójka do południa)

– Nie miałam żadnej inspiracji w konkretnej historii. Ale jest książka "Kolonie" mojej ulubionej pisarki kryminałów Tany French z Irlandii, której akcja startuje z podobnego punktu – przyznaje Anna Kańtoch. – Nie inspirowałam się świadomie: po prostu zaczęłam pisać i w pewnym momencie zorientowałam się, że mamy bardzo podobny punkt wyjścia. Natomiast później akcja jest poprowadzona zupełnie inaczej, więc myślę, że nikt mnie nie posądzi o ściąganie – dodaje z uśmiechem.


Anna Kańtoch "Wiosna zaginionych" Anna Kańtoch "Wiosna zaginionych"

– Mam "Wiosnę...", mam "Lato...", w planach jest "Jesień..." – wylicza Anna Kańtoch zapytana o możliwość pojawienia się emerytowanej pani detektyw Krystyny Leśniewskiej w kolejnych powieściach. – A "Zima..." jest jeszcze w zawieszeniu. W tej chwili nie myślę o tym, ale jest to kwestia do rozważenia – deklaruje.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 08.06.2021
Godziny emisji: 10.31

pr

Czytaj także

"Zgubna trucizna" - retro kryminał z Poznaniem w tle

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:30
- Okres od 1890 roku do dwudziestolecia międzywojennego jest niezwykle ciekawy w polskiej historii, na pewno jest tak w przypadku Wielkopolski. Dlatego pisarze sięgają do tego czasu - mówi Katarzyna Kwiatkowska, autorka książki "Zgubna trucizna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta, która musi umrzeć" – czy to koniec kultowej serii "Millenium"?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:20
– Dawno nie czytałem skandynawskiego kryminału, który mnie zaskoczył. "Ta, która musi umrzeć" zaskoczyła mnie kilka razy. Miałem wrażenie, że szwedzcy i norwescy autorzy autoplagiatują siebie sami. To jest dowód, że da się coś jeszcze opowiedzieć w kryminale – ocenia Mariusz Cieślik szóstą i, wedle zapowiedzi, ostatnią część cyklu "Millenium".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminał jak gra komputerowa. S. Turton i "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 10:20
– Myślę, że moja powieść zapożycza z mojej świadomości kulturowej. Są tam echa każdego filmu, którego obejrzałem, każdej gry wideo, w którą grałem, każdej książki, którą przeczytałem – mówi brytyjski pisarz Stuart Turton o swojej najnowszej powieści kryminalnej "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadra" Roberta Małeckiego – skandynawski kryminał Made in Poland

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:20
– Pierwszy raz znalazłem w polskiej literaturze kryminalnej prawdziwy odpowiednik skandynawskiego kryminału – ocenia Mariusz Cieślik powieść "Zadra" Roberta Małeckiego – trzeci tom opowiadający o losach komisarza Bernard Grossa.
rozwiń zwiń