On jest i będzie – Barbara Krafftówna wspomina Wiesława Gołasa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:00
Odszedł wybitny aktor, znany i bardzo lubiany przede wszystkim dzięki swoim rolom komediowym i kabaretowym. – Na jego aktorstwo składały się niezwykła intuicja i wrażliwość – charakteryzuje swojego kolegę Barbara Krafftówna.
Wiesław Gołas
Wiesław GołasFoto: TVP/PAP - Jan Bogacz

– Wiesio swoją silną osobowością obejmował ogromny obszar. Kiedy się pojawiał, wiadomo było, że jesteśmy w kręgu jego wyobraźni. I należało się spodziewać niezwykłych niespodzianek: sytuacyjnych, ale też słownych – opowiada znakomita aktorka. – On niebywale inspirował: to było wspaniałe aktorstwo – dodaje.


Posłuchaj
05:05 TROJKA Pora na Trojke 2021_09_09 10-45-11.mp3 Barbara Krafftówna wspomina Wiesława Gołasa (Trójka przed południem)

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. Jak głosi rodzinna anegdota, kiedy lekarz po przyjściu na świat dał mu klapsa, Wiesław, zamiast zapłakać, zaśmiał się. Wspominał, że do września 1939 miał radosne dziecięce życie, jednak później przyszło mu się zmierzyć z ponurą wojenną rzeczywistością. Ojciec zginął w Majdanku, on sam za działalność konspiracyjną także trafił do hitlerowskiego więzienia (podobno siedział w tej samej celi, w której wcześniej przebywał jego ojciec), gdzie był torturowany. Nikogo nie wydał.

Po wojnie wrócił do szkoły, gdzie zawsze chętnie odgrywał jakieś scenki. Należał też do szkolnego chóru i orkiestry. Mama chciała, aby się kształcił na leśnika, on jednak, za namową jednej z nauczycielek, zdawał do szkoły teatralnej. W Krakowie go odrzucono (za konspiracyjną przeszłość), ale w Warszawie został przyjęty.

Wiesław Gołas - W Polskę idziemy (Opole '77)/YouTube ajgieTVretro


Zaraz po szkole trafił do Jeleniej Góry, gdzie w tamtejszym teatrze dostał angaż i po raz pierwszy, choć nie ostatni, zagrał Papkina w "Zemście". To był jego ulubiony bohater: – Z niego jestem najbardziej dumny. Jest śmieszny i smutny jednocześnie, bogaty nie śmiesznością, ale całością swej osobowości i mądrości życiowej – mówił o nim.

Przez blisko 40 lat związany z teatrami warszawskimi, równocześnie zagrał w ponad 120 filmach. Oddzielny rozdział jego artystycznego życia stanowią kabaret i piosenka aktorska. Był współzałożycielem kabaretu "Koń", a następnie członkiem legendarnego kabaretu "Dudek". Skecze z jego udziałem, m.in. "Ucz się, Jasiu", oraz piosenki takie jak sztandarowa "W Polskę idziemy" weszły do historii polskiej rozrywki.

Franciszek Pieczka wspomina Wiesława Gołasa/YouTube TVP Info


Najbardziej znany i rozpoznawalny był dzięki rolom komediowym ("Żona dla Australijczyka", "Dzięcioł", "Czterej pancerni i pies"), jednak miał też w dorobku znakomite role dramatyczne (m.in. w "Prawie i pięści", "Chudym i inni" i przede wszystkim tytułową rolę w "Ogniomistrzu Kaleniu"). Nie bez powodu Gustaw Holoubek powiedział kiedyś o nim: "Kreowany na komika, jest w gruncie rzeczy o wiele głębszym aktorem, niż wskazuje to, co dane mu było zagrać".

Ogniomistrz Kaleń 1961/YouTube L. Canawa

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 09.09.2021
Godzina emisji: 10.45

pr