Obrazy Tamary Łempickiej w Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:45
Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki jest znakomita malarka z polskimi korzeniami, Tamara Łempicka. Między innymi jej prace można oglądać na wystawie "Paryż był kobietą" otwartej niedawno w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Gościem specjalnym na wernisażu była prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa de Lempicka.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

Na przełomie lat 20. i 30. XX w., w czasach największej popularności Tamary de Lempickiej (bo pod takim nazwiskiem była znana), każdy chciał mieć jej obraz, każdy chciał się z nią spotkać. – 100 lat później te czasy powróciły. Przyjazd do Polski mi to pokazał: czuję, że teraz też każdy „chce mieć kawałek Tamary”. Ta ilość imprez, wywiadów, do których zostałam zaproszona – serce mi rośnie, kiedy widzę, że ona jest kochana przez ludzi – cieszy się w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską Marisa de Lempicka, prawnuczka malarki.


Zdzisław Beksiński, wystawa Agra-Art 1200.jpg
Wystawa nieznanych dzieł Zdzisława Beksińskiego

Posłuchaj
07:12 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_10_20 10-36-48.mp3 Marisa de Lempicka mówi o swojej prababci Tamarze Łempickej (Trójka do południa)

– Obserwowanie, jak Tamara ciągle inspiruje, jest bezcenne. Nawet osoby, które już coś o niej wiedzą, chcą wiedzieć więcej, chcą poznać jej dorobek. Ale też chcą znać jej życie prywatne, poznać jako człowieka, kobietę. To powoduje, że ona ciągle jest z nami – mówi Marisa de Lempicka. – Odkrywają ją nowe, młode pokolenia, nastolatki, które kontaktują się ze mną przez media społecznościowe – opowiada.

Tamara de Lempicka: A Collection of 154 paintings (HD) *UPDATE/YouTube LearnFromMasters


Rok temu na Broadwayu miał mieć premierę „Lempicka. The musical”. Z wiadomych względów produkcja jest opóźniona, ale prawnuczka artystki spotkała się z aktorami biorącymi udział w spektaklu. – Wielu z nich to 20-latkowie, którzy nigdy nie słyszeli o Tamarze. Teraz przeszukują internet, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej, bo po prostu zakochali się w niej i w tej pasji, która ją napędzała! – mówi. – A teraz ta pasja napędza innych. Bo najważniejsze jest to, że Tamara wciąż inspiruje – wskazuje.

Marisie de Lempickiej bardzo podobał się Zamek Książ, gdzie jest prezentowana wystawa. – Co za fantastyczne miejsce: bajkowe, wręcz zjawiskowe! Przenosi w czasy królów i książąt, można sobie wyobrazić pary królewskie, jak przechadzają się po parkach przyległych do pałacu – opowiadała zachwycona. - I jeszcze te wspaniałe, jesienne kolory: prawdziwie magiczna oprawa – dodaje.

Marisa de Lempicka about her great grandmother Tamara Łempicka/YouTube Poland Daily Live


Cała rozmowa Aleksandry Kaczkowskiej z Marisą de Lempicką powinna ukazać się na antenie Trójki w przyszłym tygodniu.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 10.36

pr


Czytaj także

Tamara Łempicka. Nieoczywisty obraz artystki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:23
W monograficznym albumie poświęconym malarce wnuczka artystki wspomina m.in. ich pierwsze spotkanie, a także przyjęcia u Tamary Łempickiej, na których gościła Maria Józefa Belgijska, ostatnia królowa Włoch czy Octavio Paz, laureat Nagrody Nobla. Marisa de Lempicka pisze także o mniej znanym obliczy wybitnej malarki – bardzo opiekuńczej babci, szyjącej wnuczkom sukienki i eleganckie nakrycia głowy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykańskie dzieła sztuki w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto właśnie wystawę pt. "Arcydzieła z Watykanu", która zamyka zainaugurowane w zeszłym roku obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Obecnie wystawa jest dostępna online, a po otwarciu muzeów będą ją mogli zwiedzać goście na Zamku. Patronatem objęło ją Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:50
Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 
rozwiń zwiń