Muchy – szaroróżowy dziennik z udziałem przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 12:13
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił niedawno z nowym albumem "Szaroróżowe". O płycie, nagranej z gościnnym udziałem m.in. Jana Borysewicza, Beli Komoszyńskiej i Katarzyny Nosowskiej, opowiedział wokalista i gitarzysta zespołu, Michał Wiraszko.
zespół Muchy
zespół MuchyFoto: Kayax/mat. prasowe

– Traktujemy ten album jak kronikę, zapis czasów, dziennik naszego życia – wyznał Michał Wiraszko w rozmowie z Tomaszem Żądą. Lider Much zapewnił przy okazji, że znakomici goście, zaproszeni do studia nagraniowego, są jednocześnie dobrymi przyjaciółmi zespołu. – Zawsze byłem daleki od dobierania tzw. featuringów w ten sposób, żeby zrobić wrażenie czy coś wypromować.


Posłuchaj
49:52 2021_07_21 21_08_34_PR3_polski_express_muchy.mp3 "Szaroróżowe" kroniki Much (Trójka/Polski Express)

 

Wokalista stwierdził, że z każdym artystą goszczącym na płycie "Szaroróżowe" wiąże się jakaś ważna historia. – Począwszy od Jana Borysewicza, z którym miałem okazję współpracować, pisząc teksty na nową płytę Lady Pank, przez Belę Komoszyńską, z którą się przyjaźnimy już od dobrych kilku lat. U Pawła Krawczyka i Kasi Nosowskiej spędziłem wspaniałe półtora miesiąca, nagrywając wokale na tę płytę, więc ich gościna w piosence "Psy miłości" jest więcej niż konieczna. Monika Borzym to jest nasza przyjaciółka od serca od dobrych siedmiu lat. Wsparła nas w czterech utworach, a gdybyśmy jej nie zatrzymali, to pewnie we wszystkich by zaśpiewała, bo jest kobietą pełną wigoru, pełną życia i muzyki. Jest też Zbyszek Krzywański, który zamyka ten album i dla mnie osobiście jest bardzo ważną postacią, ze względu na Republikę i to, co ten zespół dał mojemu pokoleniu.

Muchy – "Szaroróżowe", źródło: YouTube / KayaxTV

Do tego wydania "Polskiego Expressu" zawitał też Krystian Walczak, DJ i producent muzyczny, znany jako K-Jah. Miał on ostatnio okazję współpracować z wokalistką o pseudonimie Csavi, pochodzącą z dalekich Bahamów. Co ważne, to ona sama zwróciła się do polskiego producenta o przygotowanie podkładu do nowej piosenki. – Bardzo lubię takie sytuacje, w których to artyści z dalekich krajów odnajdują mnie i wybierają jako tego, który ma ich poprowadzić przez następny singiel lub następny utwór w życiu – deklarował K-Jah w rozmowie z Tomaszem Żądą. Efektem tej muzycznej kolaboracji jest kawałek "Original You", w którym wyraźnie słychać wpływy reggae i hip-hopu.

Csavi & K-Jah Sound – "Original You", źródło: YouTube

Lista utworów:

  1. Muchy – "Szaroróżowe"
  2. Muchy – "22 godziny"
  3. BaiKa – "Kradziej"
  4. Maja Kapłon i Dandysi – "Północny wiatr"
  5. Csavi & K-Jah Sound – "Original You"
  6. Muchy – "Z poradnika podróżnika"
  7. Sedguy – "Twarda ziemia"
  8. Pola Rise feat. Andy Ward – "We Are Done"

***

Tytuł audycji: Polski Express
Autor audycji: Tomasz Żąda
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 21.08

kc

Czytaj także

Niedokończona rozmowa i "Pocztówka z wakacji"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 21:15
Polski Express przemierzył dziś różne gatunki polskiej muzyki. I można powiedzieć, że zaczął od wycieczki składakiem po czasach dzieciństwa. A to za sprawą niedokończonej rozmowy z Leskim sprzed kilku programów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lubię łączyć różne światy". Pola Rise, Andy Ward i singiel "We Are Done"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 22:00
O współpracy Poli Rise z australijskim wokalistą i producentem Andym Wardem po raz pierwszy usłyszeliśmy rok temu, przy okazji ich debiutanckiego singla "Higher". Był to singiel wyjątkowy, bo skomponowany i nagrany "korespondencyjnie", bez możliwości spotkania się obu artystów. W najnowszym wydaniu "Polskiego Expressu" Pola Rise zaprezentowała nam już czwarty fragment nadchodzącego albumu, pt. "We Are Done".
rozwiń zwiń