Tańka Szafraniec idzie w ślady Kayah

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:00
Zafascynowana starymi, analogowymi brzmieniami godzinami wsłuchiwała się w płyty Kayah. Tańka Szafraniec właśnie wydała debiutancką płytę i została z tej okazji zaproszona do audycji przez Tomasza Żądę.
Tańka Szafraniec
Tańka SzafraniecFoto: mat. promocyjne / Aleksandra Kamińska-Broniek

– Czasami mam wrażenie, że urodziłam się trochę za późno. Analogowo patrzę na muzykę i sztukę – mówiła wokalistka, która przez wiele lat szlifowała swe umiejętności, występując w chórkach u innych artystów. – Zawsze gdzieś podskórnie chciałam robić swoje własne utwory i je komponowałam, tylko brakowało mi troszkę odwagi, żeby się z tym uzewnętrzniać. Ale w końcu przyszedł taki moment, kiedy stwierdziłam, że już nie ma na co czekać.


Posłuchaj
49:57 2021_10_20 20_08_29_PR3_Polski_express.mp3 Tańka Szafraniec w ślady Kayah (Polski Express/Trójka)

 

Efektem tego przypływu śmiałości Tańki jest jej debiutancka solowa płyta "Mozaika", łącząca w sobie wiele różnych stylów muzycznych. Jest to po części spowodowane fascynacją wokalistki jej starszą koleżanką po fachu, która również rozpoczynała karierę od śpiewania w chórkach. – Jako młoda dziewczyna potrafiłam przyjść ze szkoły i przez trzy godziny siedzieć i słuchać w kółko płyt Kayah. Była dla mnie gigantyczną inspiracją pod kątem tekściarskim, muzycznym, wokalnym i ogólnie artystycznym. Na jej płytach można było znaleźć obok siebie walczyk jazzowy, piosenkę francuską z akordeonem i drum'n'bass.

Tańka Szafraniec – "Teraz i tu", źródło: YouTube / TankaSzafraniecOfficial

Oprócz dwóch utworów Tańki Szafraniec w audycji usłyszeliśmy też nowe nagrania Urszuli i Mroza. Zaprezentowali się też wokaliści, którzy dopiero walczą o szerszą rozpoznawalność, tacy jak Filip Mizia, Beniamin Sobaniec czy Tomash. 

Lista utworów:

 1. Urszula – "Zaczaruj"
 2. Mrozu – "Galácticos"
 3. Tańka Szafraniec – "Biec"
 4. Tańka Szafraniec – "Teraz i tu"
 5. Tomash – "Wyścig"
 6. Filip Mizia – "I'm ok"
 7. Czechoslovakia – "Leżę"
 8. Omen – "Nie jesteśmy sami"
 9. Pola Rise and Andy Ward – "We Can Work It Out"
 10. Marcin Szczurski – "Taksówka"
 11. NNHMN – "Your Body"
 12. Beniamin Sobaniec – "Unoszę się"

***

Tytuł audycji: Polski Express
Autor audycji: Tomasz Żąda
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 20.05

kc

Czytaj także

Expressem w opolskie reminiscencje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 22:00
Tym razem Tomasz Żąda skupił się przede wszystkim na wspomnieniach z zakończonego kilka dni wcześniej święta polskiej muzyki, jakim jest co roku festiwal w Opolu. Oprócz tego w audycji pojawiło się kilka ciekawych nowości, m.in. w wykonaniu zespołu Strachy Na Lachy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pracujemy, nagrywamy i mam nadzieję, że spotkamy się na koncertach". Szymonmówi gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 22:08
Gościem audycji "Polski Express" był szymonmówi. Artysta opowiedział o swojej debiutanckiej płcie oraz o inspiracjach, które towarzyszyły mu podczas prac nad albumem.
rozwiń zwiń