Jak wspierać Ziemię? Marcin Bosak zdradza kilka ekologicznych pomysłów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:45
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To data w kalendarzach, która ma przypominać, że warto dbać o środowisko naturalne i robić to nie tylko od święta. Gościem "Trójki przed południem" był Marcin Bosak, aktor i miłośnik natury. Aktor zdradził co zrobić, by wspierać postawy ekologiczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

– Dzień Ziemi warto celebrować i obchodzić przez cały rok, a nawet przez całe życie – zachęcała do postaw proekologicznych Gabriela Andrychowicz. Takie zachowania promuje również Marcin Bosak, aktor filmowy i teatralny, który był gościem "Trójki przed południem".

Posłuchaj
09:03 PR3_MPLS 2021_04_22-10-25-19_bosak.mp3 Jak dbać o środowisko? Rozmowa z Marcinem Bosakiem (Trójka przed południem)

 

Adopcja pszczół

Aktor wspiera liczne inicjatywy proekologiczne. Jedną z nich jest adopcja pszczół. – Bardzo chciałbym zostać kiedyś pszczelarzem. Myślę, że to dobre zajęcie na późniejszy czas. To bardzo pożyteczne stworzenia. Zachęcam do tego, by przyczynić się do pomocy. Akcja adopcji pszczół prowadzona jest przez cały rok. Pieniądze ze zbiórek przeznaczane są np. na ratowanie konkretnych pasiek, które niestety coraz częściej upadają. Wszystko ze względu na coraz większe ilości pestycydów używanych w rolnictwie. Z tego powodu tak ważne jest, by zakładać pasieki w miastach. Pszczoły nie mają tam styczności z taką ilością środków chemicznych. Paradoksalnie to właśnie miasta są dla nich środowiskiem bardziej przyjaznym – tłumaczył gość "Trójki przed południem".

Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 1 / Z kamerą wśród pszczół

Dbałość o planetę

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebujemy pszczół. Jeden z uczonych mówił, że bez nich ludzkość jest w stanie przetrwać jedynie pięćdziesiąt lat. Bez pszczół zniknęłoby osiemdziesiąt procent tego, co jest wokół nas. Przetrwać mogłoby jedynie rośliny, które rozsiewają się same, czyli zboża. Zniknęłyby owoce, warzywa i kwiaty. Świat wyglądałby bardzo smutno i ubogo – apelował aktor.

 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay.com

Grunt to postawa

Adopcja pszczół to niejedyne działania, którymi można się wykazywać – Podstawą jest, by zacząć od siebie. Każdy może zaangażować się na przykład w segregację śmieci i odpadów. Często organizowane są również akcje, podczas których wspólnie z sąsiadami czy znajomymi można sprzątać okolicę, którą zamieszkujemy – mówił. Zachowania wspierające Ziemię, to także przygarniania zwierząt ze schronisk. – Cztery lata temu adoptowaliśmy małego szczeniaka. Był w dość trudnej sytuacji. Uratować go pomogła fundacja, która zajmuje się zwierzętami w potrzebie. Warto adoptować, a nie kupować. Zapewniam, że miłości, którą dostaje się w zamian, nie da się porównać z niczym innym – podsumował Marcin Bosak.

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 22.04.2021
Godzina emisji: 10.25

Czytaj także

Nikotyna już nie zaszkodzi pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:30
Pszczołom i owadom zapylającym najbardziej szkodzą opryski środkami zawierającymi neonikonikotynoidy. Jest jednak szansa, że polski wynalazek je uratuje. Wkrótce zostanie opatentowany na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
Dyrektywą Unii Europejskiej od lipca tego roku zostaną ze sprzedaży całkowicie wycofane plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze. Chodzi oczywiście o walkę z zaśmiecaniem naszej planety. A w Polsce już są produkowane biodegradowalne talerze.
rozwiń zwiń