Cricoteka i "Widma" Tadeusza Kantora. Którą wystawę warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:45
Cricoteka ponownie została otwarta dla zwiedzających. – Odwiedzając wystawę, można poznać nieoczywiste wątki, które były bardzo istotne dla twórczości Tadeusza Kantora – zapraszała Natalia Zarzecka, dyrektor instytucji. 
Cricoteka
Cricoteka Foto: Shutterstock

– Zapraszamy na wystawy, które od kilku miesięcy czekają na odwiedzających. Jedną z nich są "Widma", czyli ekspozycja, która pokazuje twórczość Tadeusza Kantora w zupełnie inny sposób niż wszystko, do czego przyzwyczailiśmy się przez kilka ostatnich lat. Skupiamy się w niej na trudnym temacie związanym z przeszłością. To rodzaj przepracowania przez Kantora trudnych doświadczeń. Na wystawie znaleźć można przedmioty, które  jak mówią nasi kuratorzy  "przedstawiają sceniczny krajobraz po katastrofie". Wydobywają tym samym nowe wątki i wspomnienia, różne od tego, co Kantor realizował w swoim teatrze – mówiła Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.

Posłuchaj
08:34 PR3_MPLS 2021_05_06-09-27-41_cricoteka.mp3 Oczyma Tadeusza Kantora. Cricoteka (Trójka przed południem)

Bunt?

Wystawa wydaje się być niejako zburzeniem instrukcji i wartości, jakie pozostawił po sobie Tadeusz Kantor. Głównie tych związanych ze sposobem prezentowania jego dzieł i dorobku.  Kierowała nami chęć spojrzenia na projekty Kantora z nieco innej perspektywy. Chcieliśmy odejść od tego, co zaplanował i od znanej wielu prezentacji obiektów scenicznych. Na wystawie mamy okazję oglądać wizję kuratorów. To odbudowa i rekonstrukcja poszczególnych scen spektakli. Wszystkie zostały połączone ze sobą w innym szyku i układzie. Dzięki temu udało się wydobyć elementy, które były ważne dla twórczości Kantora. Jedną z nich jest chociażby śmierć ojca, który zginął w Oświęcimiu. To wątek i postać, która licznie pojawiała się w jego działaniach – dodała.

Wracamy! 💖 Z niezwykłą radością ponownie możemy zaprosić do Cricoteki, gdzie w nieodległej przyszłości zagoszczą...

Opublikowany przez Cricoteka Czwartek, 6 maja 2021

Już teraz zapraszamy do naszych siedzib. Na kolejne, nowe wystawy zapraszać będziemy również w dalszej części maja. Planujemy udział w kilku ważnych wydarzeniach, między innymi w ramach organizowanych festiwali – zaprosiła Natalia Zarzecka. 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Natalia Zarzecka (dyrektor Cricoteki)
Data emisji: 06.05.2021
Godziny emisji: 09.27, 09.32

zch

Czytaj także

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:50
Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
rozwiń zwiń