50 lat Spodka. Obrażony Clapton, zachwycony Plant

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:53
8 maja 1971 roku katowicki Spodek po raz pierwszy otworzył swe podwoje dla gości. Jedna z najsłynniejszych polskich hal w swej 50-letniej historii gościła barbórki, imprezy sportowe, partyjne spędy i koncerty największych gwiazd światowej muzyki.
Spodek
SpodekFoto: Shutterstock / MVelishchuk

Był oczkiem w głowie wojewody katowickiego Jerzego Ziętka, chętnie odwiedzał go I sekretarz PZPR Edward Gierek. W obchodzącym 50-lecie istnienia Spodku odbyło się mnóstwo imprez o różnym charakterze, a szczególną rolę w historii tej niezwykłej hali odegrały koncerty muzyczne. Jedną z pierwszych gwiazd światowego kalibru, jakie zawitały do Spodka, był Eric Clapton. Brytyjski wirtuoz gitary nie wspomina jednak dobrze swojego występu w Katowicach 17 października 1979.

Posłuchaj
06:42 2021_05_07-10-18-22 zamorski clapton.mp3 Historia Spodka wg Wojciecha Zamorskiego (Trójka przed południem)

 

– Milicja Obywatelska nie do końca zdawała sobie sprawę, jak wyglądają na świecie koncerty takich gwiazd jak Eric Clapton. Naszym ówczesnym stróżom porządku wydawało się, że publiczność na takim koncercie powinna grzecznie siedzieć i przyjmować poszczególne utwory wyważonymi oklaskami. A tutaj publiczność była spontaniczna, chciała tańczyć, chciała się bawić. W Spodku odpalono wszystkie światła, tak aby milicja mogła dobrze obserwować tę niesforną publiczność – opowiada Wojciech Zamorski dziennikarz Polskiego Radia Katowice.

Claptonowi bardzo nie spodobało się zachowanie polskich stróżów porządku. A ponieważ organizatorzy nie mogli mu zagwarantować, że podobna sytuacja nie powtórzy się nazajutrz, artysta odwołał zaplanowany na ten dzień drugi koncert w Spodku. Zapowiedział też, że nigdy więcej nie zagra w Polsce. Na szczęście słowa nie dotrzymał, jednak na kolejny występ "boga gitary" Polscy fani musieli poczekać prawie 30 lat.

Posłuchaj
06:42 2021_05_07-10-18-22 zamorski clapton.mp3 Historia Spodka wg Wojciecha Zamorskiego (Trójka przed południem)

 

W latach 90., gdy zachodni artyści zaczęli coraz chętniej odwiedzać nasz kraj, mogący pomieścić 11 tysięcy widzów Spodek wciąż uchodził za najlepszą salę koncertową w Polsce. W Katowicach rozpoczęło się koncertowe eldorado z udziałem m.in. takich gwiazd jak Deep Purple, The Cure, Jean-Michel Jarre, Genesis czy The Prodigy. 26 lutego 1998 roku na scenie Spodka zameldował się słynny duet Jimmy Page i Robert Plant. Gitarzysta i wokalista Led Zeppelin dali porywający koncert, po którym spotkali się w garderobie z ówczesnym wojewodą śląskim, Markiem Kempskim, wielkim fanem rocka.

– Wytłumaczono muzykom, że Marek Kempski to jeden z działaczy "Solidarności", dzięki którym Polska przeszła przemianę pozwalającą na zapraszanie do nas tak wielkich gwiazd. Pamiętam, że Robert Plant poklepał wojewodę po plecach i powiedział: Good job! – wspomina Wojciech Zamorski, który brał udział w tamtym spotkaniu.

Zapraszamy do wspólnego przeżycia wyjątkowego jubileuszu! ❤️🛸 Z okazji 50 urodzin Spodka powstała specjalna strona, na...

Opublikowany przez Spodek Środa, 5 maja 2021

Od 1985 roku Spodek gości słynny na cały świat festiwal Rawa Blues, organizowany przez Ireneusza Dudka.

– To jest największy festiwal bluesowy pod dachem, jaki odbywa się na świecie. Wiedzą o tym dobrze niemal wszyscy amerykańscy bluesmani, bo wieść o tym, że w Katowicach istnieje taki festiwal, dosyć szybko rozeszła się po Stanach Zjednoczonych. W ciągu tych kilkudziesięciu lat Irkowi udało się sprowadzić do Katowic wiele uznanych, światowych gwiazd muzyki bluesowej – mówi Wojciech Zamorski.

Posłuchaj
03:27 2021_05_07-10-29-58 zamorski plant.mp3 Robert Plant i inne gwiazdy Spodka (Trójka przed południem)

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Wojciech Zamorski (dziennikarz Polskiego Radia Katowice)
Data emisji: 07.05.2021
Godziny emisji: 10.18, 10.29

kc 

Czytaj także

Mistrz gitary i ich kolekcjoner wraca do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:38
Joe Bonamassa zagra 22 maja w katowickim Spodku. Będzie promował swój 13 już studyjny album, "Redemption", który ukazał się we wrześniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Clapton, Dion i inni – mnogość muzycznych urodzin 30 marca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:20
W kalendarium urodzin znanych muzyków dzisiejszy dzień zajmuje wyjątkowe miejsce – okazję do świętowania mają m.in. legendarny gitarzysta, diwa popu, gwiazda smooth jazzu i pewien warszawski bard.
rozwiń zwiń