Ireneusz Dudek: Trzeba być odważnym. 70. urodziny dyrektora Rawy Blues

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:51
– Wciąż mam bardzo dużo energii i ochoty do grania – zapewnia Ireneusz Dudek. Legenda polskiego bluesa, pomysłodawca i dyrektor festiwalu Rawa Blues 7 maja kończy 70 lat!
Ireneusz Dudek
Ireneusz DudekFoto: Forum / Arkadiusz Lawrywianiec

Ireneusz Dudek to człowiek orkiestra – nie tylko śpiewa i znakomicie gra na harmonijce, jest również skrzypkiem, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Choć w latach 80. dał się poznać jako lider rockandrollowego zespołu Shakin' Dudi, jego największą muzyczną miłością jest blues. Od ponad 40 lat jest organizatorem Rawa Blues, największego bluesowego festiwalu pod dachem na świecie.


Posłuchaj
07:33 2021_05_07-10-36-37 ireneusz dudek trójka porzed południem.mp3 Ireneusz Dudek nie tylko o Rawie Blues (Trójka przed południem)

 

Festiwal, początkowo odbywający się w sali na kilkaset osób, od czwartej edycji gości w Spodku – hali mogącej pomieścić wielotysięczną publiczność.

– Doszedłem do wniosku, że trzeba być odważnym – opowiada Ireneusz Dudek, gość "Trójki przed południem". Przenosiny do Spodka okazały się strzałem w dziesiątkę, bilety na Rawę Blues wyprzedawały się w komplecie, jeszcze zanim na festiwalu zaczęły się pojawiać światowe gwiazdy gatunku. – Potem powiedziałem, że skoro już jest wolny kraj i można robić to, na co się ma ochotę, pieniądze na wybudowanie domu dałem jako gwarancję do zrobienia międzynarodowego festiwalu. I tak się zaczęło – wspomina jubilat.

W efekcie tej decyzji na scenie Rawy zagościły m.in. takie bluesowe znakomitości, jak Koko Taylor Junior Wells, Keb' Mo', James Blood Ulmer czy Robert Cray. – Tak dobierałem gości, aby pokazać zróżnicowanego bluesa. Aby ludzie, którzy przychodzą do Spodka, niekoniecznie kochając bluesa, uwierzyli, że to jest fajna muzyka, pogodna, taneczna, a czasem nostalgiczna – mówi Dudek.

Koko Talyor na koncercie w Spodku, źródło: YouTube / Rawa Blues

Rawa Blues jest znana na całym świecie. W 2012 roku amerykańska organizacja Blues Foundation przyznała jej prestiżową nagrodę "Keeping the Blues Alive". Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 9 października pod hasłem "Silesian Sound". Wystąpią m.in. Dżem, SBB, Leszek Winder z zespołem Krzak oraz sam Ireneusz Dudek. Co dyrektor Rawy chciałby dostać na 70. urodziny?

– Przede wszystkim życzyłbym sobie weny. Ćwiczę codziennie i mam jeszcze bardzo dużo energii i ochoty do grania. Mam nadzieję, że jeszcze sam siebie zaskoczę – mówi dzisiejszy jubilat.  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Ireneusz Dudek (muzyk, dyrektor Rawy Blues)
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 10.36

kc

Czytaj także

Cricoteka i "Widma" Tadeusza Kantora. Którą wystawę warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:45
Cricoteka ponownie została otwarta dla zwiedzających. – Odwiedzając wystawę, można poznać nieoczywiste wątki, które były bardzo istotne dla twórczości Tadeusza Kantora – zapraszała Natalia Zarzecka, dyrektor instytucji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat Spodka. Obrażony Clapton, zachwycony Plant

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:53
8 maja 1971 roku katowicki Spodek po raz pierwszy otworzył swe podwoje dla gości. Jedna z najsłynniejszych polskich hal w swej 50-letniej historii gościła barbórki, imprezy sportowe, partyjne spędy i koncerty największych gwiazd światowej muzyki.
rozwiń zwiń