Kobiety rządzą muzyką. Wielki triumf pań na gali Brit Awards

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:05
Dua Lipa i Taylor Swift to wielkie wygrane ceremonii rozdania nagród Brit Awards, która odbyła się we wtorek, 11 maja, w Londynie. Pierwsza z nich wróciła do domu z dwiema statuetkami, a druga została uznana za "globalną ikonę".
Dua Lipa z nagrodą Brit Award
Dua Lipa z nagrodą Brit AwardFoto: Forum / Andrew Timms / BACKGRID

Podobnie jak inne tegoroczne wielkie gale (Oscary, Grammy itp.), również ta związana z nagrodami brytyjskiej branży muzycznej w 2021 roku przeżywała pandemiczne turbulencje. Impreza, organizowana tradycyjnie w lutym, została przesunięta na maj, co jednak istotne, odbyła się z udziałem publiczności. W londyńskiej hali O2 Arena zjawiło się 4 tysiące fanów, od których nie wymagano zakładania maseczek ani zachowywania bezpiecznego dystansu. To ważny krok w kierunku przywracania normalności w branży koncertowej.

W najważniejszej części ceremonii, podczas której wręczano nagrody, bezapelacyjnie triumfowały panie. Brytyjka Dua Lipa została uznana za najlepszą artystkę solową i autorkę najlepszego albumu roku ("Future Nostalgia").

Źródło: Future Nostalgia Medley (Live at the BRIT Awards 2021)

W kategorii "najlepszy zespół brytyjski" uhonorowano żeński tercet Little Mix, a za najlepszą grupę międzynarodową uznano Haim, w skład którego wchodzą trzy urocze dziewczyny. Ze statuetek cieszyły się też Billie Eilish ("międzynarodowa artystka solowa"), Arlo Parks ("przełomowy artysta") i Griff ("wschodząca gwiazda"). Prawdziwy zaszczyt spotkał natomiast amerykańską wokalistkę Taylor Swift, która została uznana za "globalną ikonę".

Panowie musieli w tym roku zadowolić się nagrodami prawie wyłącznie w kategoriach, w których w żaden sposób nie dało się przegrać z kobiecą konkurencją: "męski artysta solowy" (J Hus) i "międzynarodowy męski artysta" (The Weeknd). Wyjątkiem był Harry Styles, który zgarnął statuetkę za najlepszy brytyjski singiel ("Watermelon Sugar").


Jak zwykle podczas tego typu uroczystości, również i tym razem nie zabrakło występów gwiazd – nie wszystkie odbywały się jednak w hali, gdzie wręczano nagrody. Zespół Coldplay zagrał na barce zacumowanej na Tamizie, a Dua Lipa w londyńskim metrze. Duże wrażenie zrobił cover utworu "It's a Sin" Pet Shop Boys w wykonaniu Eltona Johna w duecie z wokalistą Years & Years, Ollym Alexandrem, siedzącym na klapie jego fortepianu.


Posłuchaj
04:45 2021_05_12-09-33-18 PR3 brit awards 2021.mp3 Gabriela Andrychowicz i Łukasz Ciechański o Brit Awards 2021 (Trójka przed południem)

 

Brit Awards to najważniejsze muzyczne nagrody w Wielkiej Brytanii, przyznawane od 1977 roku. Ich niekwestionowanym królem jest Robbie Williams, który zgromadził aż 18 statuetek, dwa razy więcej niż kolejni artyści na liście: Adele, Coldplay i Harry Styles. Wśród wykonawców spoza Zjednoczonego Królestwa wyróżniają się Prince i U2, uhonorowani siedmiokrotnie. Transmisje z ceremonii (od 1993 roku pokazywanej przez stację ITV) śledzi co rok kilka milionów widzów.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Łukasz Ciechański (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 9.33

kc

Czytaj także

Rewolucja w Brit Awards: obywatelstwo niepotrzebne

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:20
To przełomowy moment w historii najważniejszych nagród brytyjskiej branży muzycznej – od tego roku o nominacje mogą się ubiegać artyści urodzeni poza Wielką Brytanią i Irlandią, a nawet niebędący obywatelami tych państw. Wszystko za sprawą pewnej młodej i utalentowanej wokalistki rodem z Japonii…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy nominowanych do BRIT Awards

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:05
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w maju.
rozwiń zwiń