Miłośnicy poezji zmierzają do Wrocławia. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:00
We Wrocławiu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Tegoroczne spotkanie miłośników i czytelników literatury odbywa się w stulecie urodzin dwóch poetów: Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza. Z czym wiąże się wydarzenie, w programie "Trójka przed południem" opowiadała Katarzyna Janusik, szefowa działu programowego festiwalu. 
Wrocław
WrocławFoto: Shutterstock

Już po raz szósty miłośnicy poezji spotkają się we Wrocławiu. Festiwal Silesius to jedno z najważniejszych poetyckich wydarzeń w kraju. W ramach festiwalu śledzić będzie można spotkania poświęcone współczesnej poezji polskiej oraz liczne debaty.

Posłuchaj
06:33 PR3_MPLS 2021_05_17-10-26-25_silesius.mp3 Czym zaskoczy nas 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

 

Festiwal poezji 

– Organizacja festiwalu w czasach pandemii jest dość trudna. Mamy już rok doświadczenia w elastycznym planowaniu i otwartości na zmiany. Zdarza się, że niestety ktoś odwołuje przyjazd. Na szczęście większość gości udało nam się zaprosić do Wrocławia – mówiła Katarzyna Janusik, szef zespołu programowego festiwalu. Chętnych zapraszamy do ogródka, gdzie rozstawiony będzie wielki ekran, na którym niemalże na żywo będzie można uczestniczyć w wydarzeniach programowych. Od dłuższego czasu wszystkie spotkania transmitujemy online. W przypadku festiwalu poetyckiego ma to wiele plusów. Głównie dlatego, że poszerza nam się publiczność. W wydarzeniach bez trudu mogą uczestniczyć osoby z dowolnego miejsca na świecie – zauważyła. 

Poezja

– Poezja wciąż postrzegana jest jako trudniejszy, bardziej wymagający rodzaj literatury. To, co spotkało nas w ostatnim roku, czyli okres separacji i refleksji, sprzyja lekturze poezji. Trudno jest powiedzieć, jak bardzo odbije się to na utworach literackich. Widzimy natomiast, że zainteresowanie naszym festiwalem jest duże. Mamy nadzieję, że Polacy chętniej będą sięgać po tego typu dzieła – podkreśliła Katarzyna Janusik. 

Silesius 2020 w pigułce / Wrocławski Dom Literatury

Nagroda Silesius

W ramach festiwalu, już po raz czternasty, przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. – Warto podkreślić, że jej pierwszym laureatem w kategorii "Całokształt pracy twórczej" był właśnie Tadeusz Różewicz. We wtorek poznamy nominowanych w kategorii "Debiut" oraz "Książka roku", jak również laureatkę lub laureata nagrody za "Całokształt pracy twórczej" roku 2020 – zapowiedziała.

Turniej Jednego Wiersza

– Zapraszamy również na Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka. Cały czas czekamy jeszcze na zgłoszenia chętnych. Nasze jury wybierze najlepsze wiersze nadesłane przez początkujących poetów. Adresujemy to wydarzenie głównie do osób młodych, które rozpoczynają swoją przygodę z poezją. Otrzymujemy najróżniejsze teksty. Zainteresowanych zapraszam na transmisję wydarzenia, podczas której będą mogli przekonać się, czym obecnie żyje świat wierszy – zachęcała Katarzyna Janusik. 

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius trwa od 17 do 23 maja.

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 17.05.2021 
Godziny emisji: 10.26, 10.35

zch

Czytaj także

Nowe technologie na WRO 2021. Czym zaskoczy nas 19. Biennale Sztuki Mediów?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:20
Najnowsze realizacje artystyczne, dyskusje z artystami oraz spotkania z twórcami, do tego sztuka i ogrom wydarzeń. – Tak przedstawia się plan 19. Biennale Sztuki Mediów WRO 2021, jednego z największych wydarzeń artystycznych w Europie. Na czym polega? Jakie atrakcje znalazły się w programie? Czego mogą spodziewać się odwiedzający?
rozwiń zwiń