Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
MOCAK
MOCAKFoto: Shutterstock/wjarek

Plakat.png
"Cranach na Wawelu" - wyjątkowa wystawa dzieł Lukasa Cranacha starszego

10 lat to dla takiej instytucji wiek już dojrzały, doskonała okazja do podsumowań, a zarazem pretekst, by otworzyć kolejne ważne wystawy. W tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, świętowanie wypadnie niestety dużo skromniej, niż dyrekcja i pracownicy muzeum to zaplanowali. Ale mimo wszystko i tak będzie co oglądać.


Posłuchaj
09:18 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_05_20-10-28-53.mp3 10-lecie MOCAK-u (Trójka przed południem)

– 19 maja 2011 roku: tego dnia został oficjalnie otwarty MOCAK. Na 10. rocznicę przygotowaliśmy kilka wystaw problemowych zorganizowanych na bazie kolekcji muzeum. Te jubileuszowe wystawy ukazują zróżnicowanie medialne i tematyczne ciągle rozbudowywanej kolekcji MOCAK-u – opowiada Magda Madej z działu promocji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. – Już w czwartek, 20 maja, zostaną otwarte dwie pierwsze wystawy z tego cyklu: "Architektura jako symbol, tekst i tło" oraz wystawa rzeźb Krzysztofa M. Bednarskiego "Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna" – wylicza.– Kilka najbliższych dni będzie dla nas niezwykle intensywnych: najpierw otwarcie dwóch wystaw, potem – Noc Muzeów. Może nie tak, jak zwykle, gdyż będziemy otwarci "tylko" do godz. 22, ale też program mamy bogaty – zachęca Magda Madej. – Przede wszystkim oprowadzenia: po dobiegającej końca się wystawie Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego "Pieśń ostateczna" oraz po nowo otwartej, już wspomnianej wystawie rzeźb "Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna". W tym drugim wypadku oprowadzać będzie sam autor, Krzysztof M. Bednarski – dodaje.

Oprócz tego odwiedzających czekają konkursy, promocje oraz zniżki w MOCAK Bookstore. Będzie można również obejrzeć (także od środka!) autobus MOCAK-u, który kryje w sobie część kolekcji. W niedzielę 23 maja pojazd stanie także na krakowskich Błoniach.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Magda Madej (dział promocji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie)
Data emisji: 20.05.2021
Godziny emisji: 10.28, 10.37

pr

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe oblicze na obrazie Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:30
"Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie" jest jednym z najbardziej znanych obrazów Jana Vermeera van Delft. Znajdujące się w drezdeńskiej Galerii Obrazów Starych Mistrzów płótno właśnie przeszło renowację i wyraźnie zmieniło swój wygląd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:34
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca Noc Muzeów. Wydarzenie w nowej formule - bezpiecznej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbędzie się już 15 maja. Jakie atrakcje czekają na nas podczas tegorocznej edycji? Przedstawiamy listę najciekawszych wydarzeń Nocy Muzeów 2021.
rozwiń zwiń