Stanisław Lem i Philip K. Dick: a gdyby się spotkali?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:45
W Roku Stanisława Lema krakowski Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na spektakl "Lem vs. P.K. Dick". Sztuka zainspirowana autentyczną historią, bazuje na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury science fiction, tworzących po dwóch stronach żelaznej kurtyny. W rolach głównych występują Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/Jakub Grelowski

between pomiędzy festiwal 2021 1200.jpg
Lem – Beckett – Stasiuk

Na początku lat 70. Stanisław Lem i Phillip K. Dick przez pewien czas korespondowali ze sobą. Rozpoczęło się od listu polskiego pisarza z propozycją wydania powieści "Ubik". Tak nawiązana znajomość trwała przez kilka lat i została bardzo gwałtownie zerwana.

– Moja chęć skonfrontowania tych dwóch postaci wynikła z osobistej fascynacji oboma tymi postaciami, ich twórczością, ale też biografiami. Fakt, że przez jakiś czas mieli ze sobą styczność, zainspirował mnie do napisania sztuki. Stało się to znacznie wcześniej, niż dowiedziałem się, że 2021 to będzie Rok Lema – opowiada Mateusz Pakuła, autor sztuki "Lem vs. P.K. Dick" a zarazem jej reżyser.


Posłuchaj
03:59 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_01 09-31-26.mp3 Mateusz Pakuła o sztuce "Lem vs. P.K. Dick" cz. 1 (Trójka przed poludniem)

 

Przez kilka lat tej korespondencyjnej przyjaźni Lem nie miał pojęcia, że jego amerykański kolega po piórze, którego twórczość tak cenił, cierpi na niezdiagnozowane problemy emocjonalne, a równocześnie eksperymentuje z narkotykami. W efekcie znajomość i korespondencja została przez Dicka gwałtownie zerwana.

Lem vs. P.K. Dick // teaser spektaklu/YouTube Teatr Łaźnia Nowa


– Philip K. Dick napisał donos na Lema do FBI, ale nigdy go nie wysłał. Napisał w nim, że Lem prawdopodobnie jest "fabryką, a nie jednym człowiekiem", być może jest "sowiecką tajną agencją", która ma bardzo złowieszcze cele – opisuje to znane w środowisku wydarzenie Mateusz Pakuła. – Ten donos nie został nigdy wysłany, gdyż twórca "Człowieka z wysokiego zamku" uważał, że FBI regularnie przeczesuje jego dom, więc po prostu położył go na biurku – wyjaśnia.


Posłuchaj
05:11 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_01 09-39-32.mp3 Mateusz Pakuła o sztuce "Lem vs. P.K. Dick" cz. 2 (Trójka przed południem)

– Proporcje między prawdą a fikcją w moim spektaklu to jakieś 70/30. Większość z tego, co się dzieje na scenie, ma swoją bazę w rzeczywistości. Ale oczywiście pozwalamy sobie na pewną dozę fantazji, np. jeśli chodzi o konkretne sytuacje – opowiada o swoim spektaklu reżyser Mateusz Pakuła. – Podstawową różnicą jest to, że panowie nigdy nie kontaktowali się ze sobą telefonicznie oraz to, że nigdy nie doszło do ich spotkania – wyjaśnia.

Lem vs. P.K. Dick, czyli kulisy znajomości pisarzy/rozmowa/YouTube Teatr Łaźnia Nowa


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 01.06.2021
Godziny emisji:
 09.31, 09.39

pr

Czytaj także

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 17:00
7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączyć mikroświaty. Tajniki twórczości Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 12:06
"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym" – mówił w jednym z wywiadów Stanisław Lem. Jaka jest jego twórczość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń