Święto bliskości z Bogiem. Geneza i znaczenie Bożego Ciała

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto bliskości z Bogiem. Geneza i znaczenie Bożego Ciała
3 czerwca 2021 roku. Procesja Bożego Ciała we Wroclawiu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Forum/Krzysztof Zatycki

Boże Ciało – jedno z najważniejszych dla katolików świąt, przypadające na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, kojarzy nam się z pachnącymi kwiatami i przepięknymi procesjami idącymi ulicami miast, miasteczek i wsi. Co to święto oznacza i jak narodziła się jego historia?

Mistyczne objawienia

Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa Bożego Ciała, zawdzięczamy dwóm wydarzeniom mającym miejsce w XIII wieku. Pierwsze z nich dotyczy pewnej młodej zakonnicy, dziś nazywanej Julianną z Liège. – Miała ona mistyczne wizje, w których Pan Jezus domagał się ustanowienia szczególnej czci dla eucharystii. Julianna z ta myślą zwróciła się do tamtejszego biskupa i święto udało się wprowadzić – opowiadał w "Trójce przed południem" ks. prof. dr hab. Witold Kawecki – duchowny oraz profesor nauk teologicznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

5:03
Boże Ciało – jaka jest jego geneza? (Trójka Przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Historia niewiernego Tomasza powtarza się 

Drugim wydarzeniem, które doprowadziło do corocznych obchodów Bożego Ciała był, jak określił to ks. Witold Kawecki, "największy cud eucharystyczny w historii Kościoła", który zdarzył się w 1263 roku nad Jeziorem Bolsena we Włoszech. – Pewien ksiądz  Piotr z Pragi, miał poważne wątpliwości co do tego, na ile prawdziwy jest pan Jezus. W duchu pokuty wybrał się na pielgrzymkę do Rzymu. Właśnie odprawiał mszę świętą w Bolsenie, kiedy z białego chleba zaczęła płynąć krew. Spadała na korporał obrus, na posadzkę kościoła, a hostia pozostała biała – mówił duchowny

Bóg w domach i na ulicach

Według tradycji święto Bożego Ciała ma charakter adoracyjny – takie były objawienia siostry Julianny, ale także i charakter pokutny, wynagradzający wszystkie grzechy ludzi i świata. Uwielbienie dla Boga symbolizują kolorowe procesje i przystrojone ołtarze stawiane na świeżym powietrzu. Ten zwyczaj przyszedł do Polski z Niemiec w XV wieku. 

Tradycyjne obchody Bożego Ciała w Lipinach na Śląsku Foto:  Forum/Wojciech Grabowski Tradycyjne obchody Bożego Ciała w Lipinach na Śląsku Foto: Forum/Wojciech Grabowski

– Ludzie chcieli zamanifestować obecność Boga pośród nas i niejako wyprowadzić go z kościoła. Wyjścia z monstrancją pośród pól, łąk, miast i ulic ma charakter błogosławieństwa. Pan Bóg błogosławi ludziom w miejscach pracy, w domach, na ulicach, przy uprawie – wymieniał ks. Witold Kawecki. – Jeżeli wyprowadzać pana Jezusa na ulice, trzeba je udekorować – podkreślił.


Posłuchaj

4:45
Wyprowadzenie Boga z kościoła (Trójka Przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Polski cud eucharystyczny

W Polsce nie tak dawno, bo w 2008 roku, miało miejsce wydarzenie, które, mimo braku oficjalnego potwierdzenia przez Watykan, wielu katolików nazywa pierwszym w naszym kraju cudem eucharystycznym.


Posłuchaj

5:11
Co zdarzyło się w Sokółce? (Trójka Przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Podczas udzielania Komunii w kościele św. Antoniego w Sokółce (województwo podlaskie), ks. wikariusz Jacek Ingielewicz, podniósł z posadzki lekko ubrudzoną hostię. Zgodnie z ustalonymi zasadami, duchowny umieścił ją w wypełnionym wodą naczyniu liturgicznym nazywanym vasculum, w którym miał się rozpuścić. Po tygodniu w naczyniu na zanurzonej hostii znaleziono plamę wyglądającą jak krew. Hostię wyjęto i położono na korporale, na którym pojawił się czerwony ślad.

Zdaniem ks. Kaweckiego, zdarzenie to rozwiewa nasze wątpliwości co do tego, czy mała biała hostia może być ciałem Chrystusa.  Zostały dokonane badania naukowe i okazało się, że to już nie jest hostia, a ciało i fragmenty krwi. To ewidentnie wydarzenie na skalę światową – stwierdził gość Marty Piaseckiej. 

Boże Ciało w Kościele Katolickim/Radio Wrocław

*** 

Tytuł audycji: Trójka Przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: ks. prof. dr hab. Witold Kawecki (duchowny, profesor nauk teologicznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 09.29, 09.37, 09.47

kr


Polecane