Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:45
W Muzeum Starego Teatru (MICET) została otwarta niezwykła wystawa "Anna Dymna/336 kobiet". To swoisty katalog i przewodnik, w którym mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami znakomitej aktorki.
Anna Dymna z cyklu Dziewczyny z Przekroju, Kraków 1961-1991
Anna Dymna z cyklu "Dziewczyny z Przekroju", Kraków 1961-1991Foto: Wojciech Plewiński

MOCAK 1200.jpg
Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!


Wystawa opiera się na archiwaliach z prywatnej kolekcji aktorki (zdjęcia, multimedia, rysunki i kostiumy) oraz Starego Teatru. – Pani Ania nam zaufała i przyniosła swoje archiwum: to są olbrzymie zbiory. I wystawa mogłaby być większa, ale musieliśmy się przymierzyć do miejsca, jakie mieliśmy do dyspozycji – odsłania kulisy tworzenia ekspozycji jej kuratorka Anna Litak.


Posłuchaj
05:57 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_07 09-28-33.mp3 "Anna Dymna/336 kobiet" - wystawa w Starym Teatrze (Trójka przed południem)

– Wystawa opowiada o kobietach Ani Dymnej. Te 336 kobiet to są role teatralne, filmowe, telewizyjne, ale też społeczne i prywatne - opowiada Anna Litak. – To z jednej strony wgląd w historię polskiego teatru: pani Ania na scenie Starego Teatru jest już 51 lat i w pracy spotkała się z największymi reżyserami. Z drugiej: jej prywatna historia – dodaje.

– Mało jest aktorów, którzy z takim sercem i zaangażowaniem łączą scenę z życiem społecznym, empatią i działaniem na rzecz drugiego człowieka. Pani Ania ma ten rzadki dar, że jej serce, jej pozytywna energia z dużą siłą promieniuje na innych – opisuje pozasceniczną działalność aktorki – Nieustannie udowadnia, że w każdym człowieku drzemią niewyczerpane pokłady empatii, solidarności i energii do przemiany naszych małych światów na bardziej przyjazne i otwarte.

MOJA HISTORIA: Anna Dymna/YouTube Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


Wystawa potrwa do 31 lipca.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Data emisji: 07.06
Godzina emisji: 09.28

pr

Czytaj także

Anna Dymna o swoich chwilach szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 09:00
– Uwielbiam poranki, bo to jedyny czas dla mnie. Wstaję, idę do ogrodu. Nawet zimą potrafię boso chodzić po śniegu. To takie moje magiczne chwile – przyznaje aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cricoteka i "Widma" Tadeusza Kantora. Którą wystawę warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:45
Cricoteka ponownie została otwarta dla zwiedzających. – Odwiedzając wystawę, można poznać nieoczywiste wątki, które były bardzo istotne dla twórczości Tadeusza Kantora – zapraszała Natalia Zarzecka, dyrektor instytucji. 
rozwiń zwiń