Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" zostanie ze mną na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 10:37
Za nami uroczystość wręczenia nagrody publiczności LUX Audience Awards dla najlepszego filmu europejskiego. Podczas ceremonii odbywającej się w Strasburgu zwycięskim obrazem okazał się "Kolektyw", dokument w reżyserii Alexandra Nanaua. Oprócz niego do walki stanęła oscarowa produkcja "Na rauszu" Thomasa Vinterberga oraz "Boże Ciało" Jana Komasy. Jeszcze przed ceremonią połączyliśmy się z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią, z którym rozmawiał Paweł Turski.
Bartosz Bielenia podczas ceremonii wręczenia nagrody LUX Audience Awards
Bartosz Bielenia podczas ceremonii wręczenia nagrody LUX Audience AwardsFoto: Forum/POOL/Reuters

Wojciech Plewiński, Anna Dymna 1200.jpg
Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Poprzeczka coraz wyżej

Nagroda Lux Parlamentu Europejskiego od 2007 roku stawia sobie za cel nagradzanie filmów, które ukazują inność kultur europejskich, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości istotnych dla wszystkich Europejczyków. 


Posłuchaj
04:09 Trojka przed poludniem Bartosz Bielenia 1 2021_06_09-10-22-50.mp3 LUX Audience Awards. "Boże Ciało" w trójce nominowanych filmów (Trójka przed Południem)

 

Boże Ciało od czasu swojej premiery zdążyło zdobyć nominację do Oscara za najlepszy film międzynarodowy, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i 11 Złotych Orłów – to tylko niektóre z wyróżnień. W przypadku LUX Audience Awards obraz Jana Komasy poprzestał na nominacji, mimo to Bartosz Bielenia pozostawał optymistą. – Mamy coraz ciekawszych rywali – skomentował aktor przed wręczeniem nagrody.

Zamknięcie pewnego etapu

Po "Bożym Ciele" mogliśmy oglądać Bartosza Bielenię, w mniejszych lub większych rolach, m.in. w filmach "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Magnezji" Macieja Bochniaka oraz thrillerze Jakuba Piątka" Prime Time". Śmiało można stwierdzić, że aktor nie może narzekać na brak propozycji, jednak czy czuje się zaszufladkowany przez świat filmowy i publiczność? – "Boże Ciało" zwróciło dużo uwagi, więc nie dziwię się, że jestem z tym kojarzony. Ten film pewnie zostanie ze mną na zawsze, pomimo wielu rzeczy, które w życiu zrobię – powiedział.

Posłuchaj
03:07 Trojka przed poludniem Bartosz Bielenia 2 2021_06_09-10-30-23.mp3 Istnieje życie po "Bożym Ciele". Rozmowa z Bartoszem Bielenią (Trójka przed Południem)

 

Film Jana Komasy pod koniec lutego zeszłego roku święcił tryumfy podczas uroczystości rozdania Polskich Nagród Filmowych. Tydzień później nastąpił lockdown, który Bartosz Bielenia, paradoksalnie, uważa za "jeden z najpiękniejszych okresów w życiu". – Zamknęliśmy "Bożym Ciałem" pewien etap. Po tym sukcesie zostałem zmuszony do odpoczynku. To było dla mnie bardzo dobre – przyznał. 

Boże ciało zwiastun PL/krkino.pl

*** 

Tytuł audycji: Trójka Przed Południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Autor rozmowy: Paweł Turski
Gość: Bartosz Bielenia (aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy)
Data emisji: 09.06.2021
Godziny emisji: 10.22, 10.30

kr


Czytaj także

Pollywood, czyli Noc Muzeów w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:15
Już w najbliższą sobotę, 15 maja, czeka nas wspaniałe wydarzenie kulturalne: Noc Muzeów. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, także w tym roku obowiązują ograniczenia, jednak przy zachowaniu wszystkich obowiązujących rygorów można będzie odwiedzić muzea, które na tę wyjątkową okazję przygotowują różne niezwykłe pomysły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czerwcu gonimy króliczka. Teatr Druga Strefa startuje po pandemicznej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 15:12
"Geometria propagandy" to tytuł sztuki inspirowanej "Alicją w Krainie Czarów", która będzie mieć premierę 4 czerwca w Teatrze Druga Strefa. Tego dnia warszawski teatr otworzy się dla publiczności, po przerwie spowodowanej pandemią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
rozwiń zwiń