Vivaldi zabrzmi na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:45
W niedzielę, 13 czerwca, rozpoczyna się Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczny repertuar czterech koncertów w całości wypełnią utwory Antonia Vivaldiego, najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce.
Festiwal Muzyki Barokowej
Festiwal Muzyki BarokowejFoto: mat. promocyjne

szkocja dudy Shutterstock 1200.jpg
Z jakich dźwięków słyną najpopularniejsze muzyczne zakątki świata?

Główne motywy koncertów skrzypcowych z cyklu "Cztery pory roku" należą do ścisłego kanonu standardów muzyki klasycznej i zna je chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te urzekające melodie są zaledwie kroplą w morzu, jeśli chodzi o dorobek Antonia Vivaldiego, największego z włoskich przedstawicieli muzycznego baroku.

Był on twórcą niezwykle płodnym, a liczba samych tylko skomponowanych koncertów oscyluje wokół pięciuset. Do tego dochodzą liczne sonaty, suity i opery. Choć znaczna część tej niebagatelnej spuścizny zaginęła, wiele spośród zachowanych utworów Vivaldiego stale przewija się w repertuarze filharmonii i oper na całym świecie.


Posłuchaj
04:50 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_10 10-25-03.mp3 Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 1 (Trójka przed południem)

– Od 18 lat co roku organizowaliśmy cykle koncertów, za każdym razem o innej tematyce. W tym roku po raz pierwszy proponujemy formułę festiwalową: Festiwal Muzyki Barokowej – zaprasza Aleksandra Buszta-Bąk, koordynator artystyczny Muzeum Zamku Królewskiego. – Będzie on poświęcony wyłącznie twórczości Antonia Vivaldiego zwanego "rudym księdzem" – wyjaśnia.

– Vivaldi był niezwykle płodnym kompozytorem. Krążą o nim nawet anegdoty, ze jeśli podczas odprawiana mszy wpadł mu do głowy jakiś temat, rzucał wszystko i biegł do zakrystii, by tę melodię zapisać – śmieje się Trójkowy gość. – Podczas czterech koncertów zaprezentujemy 28 jego kompozycji – dodaje.


Posłuchaj
05:43 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_10 10-33-47.mp3 Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie cz. 2 (Trójka przed południem)

– Każdy koncert będzie miał swój główny, wiodący instrument. I tak gwiazdą pierwszego (13 czerwca) będą skrzypce, drugiego (16 czerwca) flet. Podczas trzeciego koncertu (20 czerwca) królować będzie klawesyn – wylicza zaprasza Aleksandra Buszta-Bąk. – Natomiast ostatni koncert (23 czerwca) koncentrować się będzie wokół instrumentów dętych: fagotu, oboju, klarnetów. I wydaje mi się, że to jest też najlepszy moment, aby zabrać dzieci, by zainteresować je tą muzyką – wskazuje.


***

Tytuł audycjiTrójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aleksandra Buszta-Bąk (koordynator artystyczny Muzeum Zamku Królewskiego)
Data emisji: 10.06.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.33

pr

Czytaj także

50 lat płyty "Blues" Breakoutu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 02:00
Płyta "Blues" zespołu Breakout została nagrana w lutym 1971 roku. W czerwcu tego samego roku pierwsze egzemplarze winylowego longplaya trafiły do sklepów muzycznych. Fragmentów tego znaczącego dla polskiego rocka wydawnictwa słuchaliśmy w czwartkowej audycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z babcią boso po łące. Inspiracje Małgorzaty Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:29
Śpiewała na bestsellerowej płycie Piotra Rubika, ale w karierze solowej stawia na jazz – Małgorzata Markiewicz, goszcząca w tym wydaniu audycji Mateusza Krautwursta, opowiedziała o swoich muzycznych korzeniach, inspiracjach i debiutanckiej płycie, wydanej w 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej - inauguracja [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 19:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej. Tegoroczny repertuar w całości wypełnią utwory najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce Antonia Vivaldiego. Zapraszamy do oglądania wideo.
rozwiń zwiń