Święto lalkarstwa. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 10:45
W Białymstoku rozpoczyna się czwarty Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Metamorfozy Lalek". Jak podkreślają organizatorzy, ideą festiwalu jest przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego. 
Metamorfozy lalek. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych
Metamorfozy lalek. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla DorosłychFoto: Materiały promocyjne

Już po raz czwarty teatry lalkowe z wielu zakątków świata zagoszczą w Białymstoku. – Formułę festiwalu wymyśliliśmy już kilka lat temu. Chcieliśmy nieco rozbroić stereotyp, że teatr lalek jest tylko dla dzieci. Środowisko związane z naszą placówką od wielu lat stara się zmienić to postrzeganie. Chcemy przekonać miłośników teatru, że dojrzały widz odnajdzie wiele fantastycznych przygód na naszych scenach – mówił Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. 

Posłuchaj
08:56 PR3_MPLS 2021_06_17-10-28-49_teatry_lalek.mp3 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych (Trójka przed południem)

 


Lalka lalce nierówna 

 W Europie nie ma radykalnego podziału na teatr lalkowy i dramatyczny. Te formuły mocno się ze sobą przenikają. Wynika to z faktu, że słowo "lalka" kojarzy się z dziecięcą zabawką. W wielu krajach świata jej forma teatralna ma swoją osobną nazwę. W Polsce, od czasów powojennych, teatr lalkowy gra głównie dla dzieci i młodzieży. Ma przygotowywać młodych widzów na spotkanie z innym rodzajem sztuki. Pod koniec XX wieku, w naszym kraju pojawiły się spektakle lalkowe skierowane do dorosłych. Od lat 90. wystawiamy je w naszym teatrze regularnie – wyjaśniał Jacek Malinowski. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych

– Program naszego festiwalu jest naprawdę bogaty. Chętni będą mogli zobaczyć szesnaście grup teatralnych z kraju i ze świata, które zaprezentują łącznie 23 tytuły. Zgodnie z formułą festiwalu, uczestnictwo w wydarzeniach jest darmowe. Jednak by zasiąść na widowni, trzeba okazać wejściówkę. Podzieliliśmy je na dwie pule. Niedawno zmieniły się obostrzenia dotyczące liczby uczestników w wydarzeniach kulturalnych. Tym samym zwiększyła się pula wejściówek. Chętni wciąż mogą je odbierać – zachęcał dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.


SEN NOCY MIŁOŚCI - Białostocki Teatr Lalek / Białostocki Teatr Lalek

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych będzie trwać do 24 czerwca. Wydarzenie jest też okazją do przypomnienia postaci Jana Wilkowskiego, dramatopisarza, reżysera, jednej z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Organizatorzy zaproszą na wystawę poświęconą jego pamięci.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jacek Malinowski (dyrektor Białostockiego Teatru Lalek)
Data emisji: 17.06.2021
Godziny emisji: 10.32, 10.41

zch/kr

Czytaj także

Do kina czy do teatru? Kultura dostępna nie tylko w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 07:10
Skończył się lockdown dla kin i teatrów. Instytucje kultury zostały otwarte tydzień wcześniej, niż zakładały pierwotne plany. Które z placówek czekają na gości? Jakie zasady zastaną nas w salach kinowych i widowiskowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Krakowa do Gdańska – teatry zapraszają!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 02:00
Teatry w całej Polsce już naturalnie otwarte. Do wszystkich nie jesteśmy w stanie zajrzeć, ale spotkamy się na szczególnie uczęszczanej trasie Kraków-Warszawa-Gdańsk.
rozwiń zwiń