Spotkaj się z niezależną kulturą białoruską we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 10:45
Białoruska diaspora w Polsce koncentruje się w Warszawie i Wrocławiu. I właśnie w nadodrzańskim grodzie zaczęła się 10. edycja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. To okazja do spotkań z białoruskim malarstwem, filmem, literaturą i teatrem. Nie zabraknie też odniesień do obecnej sytuacji politycznej u naszego wschodniego sąsiada.
X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej
X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej Foto: mat. promocyjne

metamorfozy lalek festiwal teatru lalek dla dorosłych białystok.jpg
Święto lalkarstwa. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych

– To dla nas bardzo ważna edycja festiwalu ze względu na przemiany, które odbywają się na Białorusi. Nasza diaspora we Wrocławiu jest coraz liczniejsza i dlatego tak ważne jest zademonstrować naszą jedność z narodem białoruskim – zaznacza Tatiana Iwanow z fundacji "Za Wolność Waszą i Naszą", która jest jednym z organizatorów. Drugim jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, gdzie festiwal się odbywa.


Posłuchaj
05:44 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_18 10-16-51.mp3 X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu cz. 1 (Trojka przed południem)

– Sztuka zawsze i wszędzie była częścią białoruskich przemian społeczno-politycznych. Ta, którą przedstawiamy na festiwalu, pokazuje właśnie to emocjonalne napięcie, które obecnie się pojawiło w społeczeństwie białoruskim – tłumaczy Tatiana Iwanow. – Swoistą ramą dla całego festiwalu będą pokazy piaskografii Alexandry Konofalskiej, czołowej przedstawicielki sand artu, które odbędą się pierwszego i ostatniego dnia. W piątek odbędzie się także wernisaż wystawy akwarel Alakseja Maraczkina, bardzo ważnego artysty dla narodu białoruskiego – wylicza.


Posłuchaj
02:15 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_18 10-29-24.mp3 X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu cz. 2 (Trojka przed południem)

Oprócz różnego rodzaju pokazów, wystaw i spektakli, organizatorzy przygotowali zajęcia dla dzieci i ich rodziców. – Bardzo nam zależało, aby pokazać, że nie tylko jesteśmy biernymi konsumentami kultury, ale także jej aktywnymi uczestnikami i sztukę może tworzyć każdy – mówi krytyk teatralny Henryk Mazurkiewicz. – Są warsztaty dla dzieci, młodzieży, całych rodzin związane z wycinanką, białoruskim strojem. Z kolei w sobotę sześć osób niezwiązanych z teatrem przeczyta wybraną przez nich sztukę – opowiada o programie.

Festiwal potrwa do niedzieli 20 czerwca, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Goście: Tatiana Iwanow (fundacja "Za Wolność Waszą i Naszą"), Henryk Mazurkiewicz (krytyk teatralny)
Data emisji: 18.06.2021
Godziny emisji: 10.16, 10.25, 10.29

pr/kr

Czytaj także

Miłośnicy poezji zmierzają do Wrocławia. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:00
We Wrocławiu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Tegoroczne spotkanie miłośników i czytelników literatury odbywa się w stulecie urodzin dwóch poetów: Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza. Z czym wiąże się wydarzenie, w programie "Trójka przed południem" opowiadała Katarzyna Janusik, szefowa działu programowego festiwalu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakers. Trwa tydzień sztuki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 11:00
Trwa jubileuszowa edycja Cracow Art Week Krakers 2021. Już po raz dziesiąty miłośnicy kultury spotykają się w Krakowie, by wspólnie celebrować tydzień sztuki. W ramach wydarzenia odwiedzić można wiele miejsc i wystaw, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Jak ewoluowało wydarzenie w czasie ostatniej dekady? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeciw mobbingowi w szkołach artystycznych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 19:15
Przychodzą na studia z wielkimi marzeniami. Szybko przekonują się, że czekają ich trudne lata pracy nad sobą, nad własnym ciałem, charakterem i... asertywnością. Młodzi aktorzy z mobbingiem nierzadko spotykają się już na pierwszym roku studiów.
rozwiń zwiń