Cyrkowy musical z Franzem Kafką w tle

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 09:30
Utrzymany w cyrkopunkowej stylistyce musical "Circus Kafka" to najnowsza i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego. Oparta na motywach książki Remigiusza Grzeli opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych, o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. Także ten nasz współczesny. Premiera już w czwartek, 24 czerwca.
Circus Kafka
Circus KafkaFoto: mat. promocyjne

Stanisław Grzesiuk Bal odbudowy stolicy  Forum 1200.jpg
Stanisław Grzesiuk: pisarz naturszczyk

O spektaklach tego zespołu krążą mrożące krew w żyłach legendy. Trupa "Circus Kafka" to gabinet osobliwości i osobowości, wśród których jest Gregor Samsa – człowiek insekt, siłacz Zishe Breitbart – pierwowzór postaci Supermana, mistrz ucieczek Harry Houdini, Golem, a przede wszystkim gwiazda żydowsko-czesko-niemiecko-polskiego variete: Franz Kafka...


Posłuchaj
06:21 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_06_21 09-29-16.mp3 Circus Kafka w Teatrze Żydowskim (Trójka przed południem)

– Już kilka lat temu zauważyłem, będąc w Muzeum Kafki, że wątek relacji Kafki z teatrem był bardzo ważny: pisarz był zafascynowany żydowskimi teatrzykami objazdowymi. Szczególnie teatrzykiem, który przyjechał do Pragi właśnie z Warszawy. Przyjaciel pisarza, aktor i reżyser Icchak Levi, bardzo wpłynął na jego twórczość, o czym mało się wie i pamięta – mówi reżyser przedstawienia Michał Walczak. – Jednak sama opowieść to oczywiście fantazja – wyjaśnia.

– Kiedy dostałem propozycję zrobienia spektaklu w Teatrze Żydowskim, okazało się, że jego kierownik literacki Remigiusz Grzela, napisał książkę o aktorkach i aktorach, z którymi przyjaźnił się Franz Kafka. Miałem więc gotową inspirację i utwierdziłem się, że moja fantazja o rodzinnym cyrku kafkowskim ma bardzo solidne podstawy w rzeczywistości – zdradza początki spektaklu. – Dużą inspiracją była także muzyka. Podczas pandemii dużo słuchałem zespołu "Tiger Lilies" i wydaje mi się, że taki mroczny cyrk, który oni proponują, doskonale odpowiada potrzebie wyrażenia melancholii, poczucia izolacji. Daje zarazem także witalność i rozrywkę w czasie, kiedy odmrażamy kulturę – dodaje.

– Jestem pasjonatem tzw. Nowego cyrku, bez zwierząt, który bardzo dynamicznie się rozwija w Europie, a ostatnio zdobywa popularność także w Polsce. Śledzę też motywy cyrkowe w kinie, muzyce popularnej i myślę, że ten element sztuki trochę jarmarcznej, trochę popularnej mocno przenika się z kulturą wysoką – opowiada Michał Walczak. – Jednym z elementów jest tu Fellini. Z drugiej strony to rodzina Addamsów jest prototypem trochę szalonej, trochę mrocznej, dziwnej rodziny freaków. I ta rodzina Kafków bardzo się na scenie sprawdza – zachęca.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 09.29

pr

Czytaj także

Wycieczka po historii Bazaru Różyckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 11:28
W audycji "Byle do 13" Gabriela Darmetko zabrała nas na radiową wycieczkę po północnej części Pragi. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się w Muzeum Warszawskiej Pragi, a dokładnie w jego części poświęconej legendarnemu Bazarowi Różyckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pollywood, czyli Noc Muzeów w Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:15
Już w najbliższą sobotę, 15 maja, czeka nas wspaniałe wydarzenie kulturalne: Noc Muzeów. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, także w tym roku obowiązują ograniczenia, jednak przy zachowaniu wszystkich obowiązujących rygorów można będzie odwiedzić muzea, które na tę wyjątkową okazję przygotowują różne niezwykłe pomysły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki, optymizm i nadzieja, czyli Big Book Festival 2021

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 10:45
Trzy dni, 40 wydarzeń (większość z nich stworzy okazję do bezpiecznego i bezpośredniego spotkania z pisarzami, artystami i czytelnikami), ponad 100 gości: tak w bardzo dużym skrócie wygląda program tegorocznego Big Book Festival. Hasło tej edycji brzmi "Jeszcze będzie najpiękniej!" i, jak zapowiadają organizatorzy, będzie to bardzo optymistyczna edycja.
rozwiń zwiń