Niedziela z Krzysztofem Kieślowskim. 80-ta rocznica urodzin reżysera

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 06:45
Miłośnicy twórczości Krzysztofa Kieślowskiego mają okazję do świętowania – dziś (w niedzielę 27 czerwca), w osiemdziesiątą rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów odbędą się pokazy filmów, dyskusje i inne aktywności związane z postacią ambasadora polskiego filmu. Uroczystości zaplanowano w jego rodzinnej Warszawie oraz w dolnośląskim Sokołowsku, gdzie przez jakiś czas mieszkał.  
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof KieślowskiFoto: PAP / Tadeusz Zagoździński

Sokołowsko to leżąca nieopodal Wałbrzycha wieś, w której Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa. Od dekady odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski, poświęcony twórczości zmarłego 25 lat temu reżysera. Tegoroczna, 10. edycja tej imprezy, zbiegająca się w czasie z 80. urodzinami artysty, rozpocznie się w niedzielne przedpołudnie w historycznym Kinoteatrze Zdrowie, od pokazu filmów ukazujących postać reżysera: "Krzysiek Kieślowski" Wojciecha Malinowskiego, "Z rzeczywistości" Grażyny Banaszkiewicz oraz "Kieślowski i jego amator" Krzysztofa Wierzbickiego.

Tego samego dnia będzie można obejrzeć również kilka filmów samego Kieślowskiego (m.in. "Przypadek" i "Gadające głowy"), wziąć udział w spotkaniu z Jerzym Stuhrem oraz wysłuchać recitalu Zbigniewa Zamachowskiego – obaj aktorzy występowali wielokrotnie w filmach słynnego reżysera.

Program tegorocznego festiwalu Hommage à Kieslowski zawiera wydarzenia odbywające się w każdy weekend, aż do końca sierpnia. – Rozciągnęliśmy to w czasie, tak żeby były to takie magiczne weekendy z twórczością Kieślowskiego, z dialogiem, który ta twórczość, naszym zdaniem, wciąż proponuje widzom – mówi Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczny festiwalu.


Posłuchaj
05:25 2021_06_24-10-26-05 PR3 Kieślowski Diana Dąbrowska.mp3 Diana Dąbrowska o festiwalu Hommage à Kieslowski (Trójka przed południem)

 

Obchody 80. rocznicy urodzin Kieślowskiego planuje też Filmoteka Narodowa  Instytut Audiowizualny w Warszawie. Tutaj zacznie się od pokazu dokumentu "Krzysztof Kieślowski: I’m so-so…", pełnego wspomnień i anegdot współpracowników i przyjaciół reżysera. Zaraz potem odbędzie się dyskusja "Kieślowski – kiedyś i dziś", z udziałem wybitnych reżyserów, Krzysztofa Zanussiego i Feliksa Falka, oraz Katarzyny Surmiak-Domańskiej, autorki książki "Kieślowski. Zbliżenie".

Ukoronowaniem wieczoru będzie plenerowy pokaz filmu "Przypadek". Jeden z najbardziej znanych obrazów w dorobku Kieślowskiego powstał w 1981 roku, ale kinową premierę miał dopiero 6 lat później, i to w ocenzurowanej postaci. Na dziedzińcu FINA przy ul. Wałbrzyskiej będzie można zobaczyć zrekonstruowaną cyfrowo, pełnowymiarową wersję filmu. Znajdą się w niej m.in. usunięte przez PRL-owską cenzurę sceny pokazujące tzw. wydarzenia czerwcowe z 1956 roku, będącego jednocześnie rokiem urodzin głównego bohatera, granego przez Bogusława Lindę.

– Wydaje mi się, że ta wersja jest szczególna i ważna, dlatego że te rzeczy, które cenzura wtedy wycięła, mają znaczenie i ten film jest po prostu pełniejszy i lepiej oddaje to, co Kieślowski chciał nam przekazać – mówi Mikołaj Mirowski z FINA. Jego zdaniem "Przypadek" był filmem granicznym w karierze reżysera, który od jego nakręcenia coraz bardziej skręcał w kierunku metafizyki, widocznej wyraźnie w jego najwybitniejszych dziełach, takich jak "Dekalog" czy "Trzy kolory".


Posłuchaj
07:46 2021_06_24-10-33-26 PR3 Kieślowski Mikołaj Mirowski.mp3 Mikołaj Mirowski o obchodach urodzin Kieślowskiego w FINA (Trójka przed południem)

 

Warto zajrzeć również na internetową stronę Filmoteki Narodowej, gdzie znajduje się wiele dodatkowych materiałów związanych z obchodami 80-lecia urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Jest wśród nich "Mapa Dekalogu", czyli wirtualny spacerownik po Warszawie, pokazujący miejsca, w których rozgrywała się akcja poszczególnych odcinków tego cyklu, z załączonymi fotografiami, fragmentami scenariusza oraz samych filmów.

Krzysztof Kieślowski był jednym z najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina, nagrodzonym Europejską Nagrodą Filmową "Felix" oraz Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Był również nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy reżyser" za film "Trzy kolory. Czerwony". Do inspiracji jego twórczością przyznawało się wielu europejskich reżyserów, m.in. Niemiec Tom Tykwer, Rumun Cristian Mungiu oraz zdobywca Złotej Palmy, Turek Nuri Bilge Ceylan. Kieślowski zmarł na serce w 1996 roku, w wieku 55 lat.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 10.26

kc

Czytaj także

Krakers. Trwa tydzień sztuki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 11:00
Trwa jubileuszowa edycja Cracow Art Week Krakers 2021. Już po raz dziesiąty miłośnicy kultury spotykają się w Krakowie, by wspólnie celebrować tydzień sztuki. W ramach wydarzenia odwiedzić można wiele miejsc i wystaw, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Jak ewoluowało wydarzenie w czasie ostatniej dekady? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
rozwiń zwiń