Liczniej do teatru. Nowe obostrzenia w placówkach kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:45
Już w sobotę, 26 czerwca, na widowni teatrów zapełnionych będzie mogło zostać aż 75 procent miejsc. Nowe, zmodyfikowane obostrzenia są odpowiedzią na stabilizującą się sytuację pandemiczną w kraju. Co to oznacza dla instytucji kultury?
9. edycja Big Book Festival w Warszawie. Tegoroczna edycji odbywa się pod hasłem Jeszcze będzie najpiękniej
9. edycja Big Book Festival w Warszawie. Tegoroczna edycji odbywa się pod hasłem "Jeszcze będzie najpiękniej!"Foto: PAP/Rafał Guz

– To dobra wiadomość z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że pandemia powoli nas opuszcza, a po drugie, że możemy przyjąć więcej widzów w teatrach i w operach, za czym bardzo tęskniliśmy. Tę tęsknotę daje się zauważyć po obu stronach rampy. Widzowie gorąco i serdecznie przyjmą otwarcie instytucji, a aktorzy potrzebują powrotu do wykonywania swojego zawodu – mówił Paweł Szkotak, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. – Mamy wrażenie, że widzowie przekazują nam gest solidarności. To ważny element tych spotkań. U niektórych ciągle obserwujemy jednak rodzaj zrozumiałego lęku. Ta sytuacja nie jest jednowymiarowa – dodał. 

Posłuchaj
05:39 PR3_MPLS 2021_06_25-10-29-20_tratry.mp3 Do teatru i do opery. Nowe obostrzenia w placówkach kultury (Trójka przed południem)

 

Lato w teatrach

Limity w instytucjach zależna są od ich rodzaju. W przypadku dużych teatrów muzycznych i operowych limity powodują katastrofalne skutki związane z nierentownością przedstawień. Wiele instytucji zasilało swój budżet poprzez sprzedaż biletów. Mniejsza sprzedaż to poważna dziura, z którą dyrektorzy muszą sobie radzić. Cały czas rozmawiamy z ministerstwem. Liczmy na wsparcie. Bez niego sobie nie poradzimy – stwierdził.

Przypomnijmy, że od 26 czerwca zwiększone zostaną limity widzów w kichach i teatrach. Swoje drzwi otworzą również dyskoteki i kluby. Więcej osób będzie mogło również przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady mają obowiązywać do końca wakacji. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 25.06.2021
Godzina emisji: 10.29

zch