"Plan Tysiącletni". Historia elektryfikacji polskiej wsi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:00
Wystawę zatytułowaną "Plan Tysiącletni", autorstwa Agnieszki Polskiej, możemy już oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Praca artystki to z jednej strony historia modernizacji i emancypacji czasów powojennych, a z drugiej – wyraz niepokojów związanych z przełomem technologicznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– "Plan Tysiącletni" to tytuł przewrotny. Tematem wystawy jest opóźniony plan elektryfikacji i modernizacji ziem polskich we wczesnych latach powojennych. Swoją pracą artystka chciała zasygnalizować, że procesy, o których mówi, nie przebiegały równocześnie. Można rozumieć je w kontekście systemów, powstających po dziś dzień – mówiła Natalia Sielewicz, kurator wystawy.

Posłuchaj
08:19 PR3_MPLS 2021_07_06-09-31-40_plan_tysiącletni.mp3 "Plan Tysiącletni" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Trójka przed południem)

 

Elektryfikacja

 Stopień elektryfikacji wynikał z wielu czynników, głównie z układu sił geopolitycznych. Wojny doprowadziły do zniszczenia infrastruktury. Dla artystki ważnym punktem była możliwość powszechnej elektryfikacji, zwłaszcza obszarów wiejskich i osiedli, co zostało umożliwione dzięki uchwale podjętej na początku lat pięćdziesiątych. Ówczesna władza wzięła na siebie obowiązek podłączenia tych terenów do sieci. To był ważny krok w kierunku modernizacji i emancypacji  wyjaśniła. 

Ekspresja artystyczna

  Agnieszka Polska to artystka, która w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim medium filmowym i animacjami. Dzięki nim muzeum zamieniło się w ciekawą przestrzeń wizualną. Głównym punktem wystawy stała się jednak historia rozumiana jako dialog z przeszłością. Stanowi płaszczyznę, dzięki której możemy odnieść się do teraźniejszości i przyszłości. W dobie kryzysu klimatycznego dyskusja o odnawialnych źródłach energii staje się bardzo istotna. Współczesna debata sprowadza problematykę głównie do zagrożeń inwigilacyjnych i obecności algorytmów. Na przekór trendom artystka sięga jednak do korzeni w postaci mediów analogowych, czyli światła i elektryczności, na których opiera się cała współczesna cywilizacja  dodała. 

Program towarzyszący

 Praca, którą można zobaczyć w muzeum, to obraz poetycki. Agnieszka Polska jest artystką, dla której oddziaływanie na widza poprzez formę jest równie ważne jak problematyka pracy. W ramach programu przygotowaliśmy pakiet wydarzeń online i nie tylko. Większość z nich związana jest z historią elektryfikacji. Zaplanowaliśmy rozmowy z inżynierami, którzy podłączali do energii polską wieś w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, oraz wywiady z autorką. Chętnych zapraszamy do śledzenia strony wystawy, na której można znaleźć informacje o wydarzeniach oraz dodatkowe teksty i materiały, które wprowadzą w tematykę  zachęcała Natalia Sielewicz.

Wys

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 09.31, 09.39

zch

Wystawę "Plan Tysiącletni" możemy oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 


Czytaj także

Zaczynamy lato 2021 w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 02:00
Od wielu już lat teatry grają w sezonie wakacyjnym, ale to lato jest wyjątkowe. Od momentu otwarcia teatrów pod koniec maja przedstawiono kilkadziesiąt premier w całej Polsce. Wiosną dyrektorzy w pośpiechu zmieniali repertuary, nie znając terminu "odmrożenia" kultury. Wiadomo, zdrowie najważniejsze. Zaszczepieni, szczęśliwie, powracamy właśnie do teatrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka ulicy wchodzi na salony. W Łodzi powstaje Muzeum Street Artu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:00
Unikatowa w skali świata łódzka kolekcja sztuki miejskiej doczeka się swojego miejsca. W mieście powstaje Muzeum Street Artu. Jak będzie funkcjonować? Czy możliwe jest zamknięcie ulicznej działalności w ramach jednej instytucji? 
rozwiń zwiń