The Saintbox na Dziedzińcu Kultury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
The Saintbox na Dziedzińcu Kultury
The SaintboxFoto: Monsieur Zupika

Rozpoczęła się czwarta edycja Dziedzińca Kultury. W jej ramach, w każdy piątek od 2 lipca do 27 sierpnia przed siedziba Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odbywają się znakomite koncerty. Wśród zapowiedzianych gwiazd są m.in. Gaba Kulka, Renata Przemyk, BOKKA, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Atom String Quartet i Małe Instrumenty. Motywem przewodnim wszystkich letnich koncertów jest twórczość Stanisława Lema - futurologa, filozofa i pisarza science-fiction, patrona roku 2021.


shutterstock Sandomierz zmiana warty 1200.jpg
Festiwal filmowy w Sandomierzu, czyli spotkania z optymizmem


Pierwszy koncert już za nami: Dziedziniec Kultury otworzył występ Józefa Skrzeka, Elli Skrzek, Daniela Blooma i Kariny Skrzeszewskiej. Kolejny, w piątek 9 lipca, będzie The Saintbox, multimedialny spektakl, w którym elementy pozamuzyczne – wizualne i scenograficzne – odgrywają równie ważną rolę jak jego warstwa dźwiękowa. Stworzył go Olo Walicki, a towarzyszyć mu będą Gaba Kulka, Marek Szupica i Hubert Zemler.


Posłuchaj

6:06
Dziedziniec Kultury cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kiedy patrzę na publiczność, która zbiera się na Krakowskim Przedmieściu, znajduję otuchę i mam nadzieję na lepsze jutro. Mam nieustanne wrażenie, że przez nas przemawia tęsknota za kulturą, za obcowaniem z drugim człowiekiem, z muzyką. Kiedy stajemy się częścią tego projektu muzycznego i wizualnego, możemy na chwilę zapomnieć o wszystkim, co nas otacza i skupić się na na muzyce, na kulturze, na uniwersalnym sensie tego przekazu – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Streaming jest bardzo istotny, ale obcowanie z żywą muzyką stanowi sedno sprawy. Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o reżimie sanitarnym – dodaje.

A jaki sposób te występy będą się łączyć ze Stanisławem Lemem, z jego twórczością? – To nie jest tylko artysta, filozof, twórca, którego czytamy w szkole, bo został wpisany w kanon literatury. Myślę, że dobrze jest zrobić sobie pewną podbudowę, czyli sięgnąć do jego twórczości. A potem wejść na stronę NCK i pobrać wystawę Daniela Mroza i innych wybitnych polskich artystów, którzy inspirują się twórczością Lema – sugeruje Trójkowy gość. – Kiedy rozmawiam z twórcami, okazuje się, że oni zawsze sięgają do źródeł. Każdy z ich projektów jest autonomiczny w swoim wyrazie, ale z drugiej strony ta inspiracja Stanisławem Lemem jest bardzo silna – wskazuje.


Posłuchaj

3:57
Dziedziniec Kultury cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Już w piątek, 9 lipca, wystąpi The Saintbox. Ich muzyka przypomina bardziej formą i nastrojem ścieżkę dźwiękową do onirycznego filmu, nawiązującą do muzyki klasycznej, eklektycznego jazzu z lat siedemdziesiątych, rocka i folku. Teksty w interpretacji Gaby Kulki (głos, tekst, instrumenty drobne i klawisze), śpiewane po angielsku, francusku, niemiecku i po łacinie budują mini wieżę Babel pośród tej muzyki. Maciek Szupica tworzy niesamowity klimat każdego koncertu za pomocą niepowtarzalnych efektów wizualnych.

– The Saintbox to utwory zainspirowane zjawiskiem sacrum i rytuałami różnych tradycji duchowych, rozumianymi jako proces przejścia, doświadczenie, które zmienia świadomość jego uczestników. The Saintbox jest także grą z widzem i słuchaczem, grą z konwencją występu scenicznego. Przez połączenie dźwięku i obrazu bada wpływ, jaki obecność artysty ma na odbiór muzyki, granicę jaka przebiega między wykonawcą a publicznością – mówią o The Saintbox Gaba, Olo i Maciek.

The Saintbox – Eulalia (official video)/YouTube Mystic Production TV


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 08.07.2021
Godziny emisji: 09.30, 09.41

pr/mat. prasowe

Polecane