Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:13
Zatrzymane w kadrze wizerunki ulic, podwórek, architektonicznych detali oraz codzienne życie mieszkańców dzielnicy – to wszystko można od dziś zobaczyć na wystawie "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka", zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi.
Warszawska Praga
Warszawska PragaFoto: Shutterstock/Szymon Mucha

Albert Krystyniak urodził się w Warszawie w 1939 roku. Tuż po wojnie przeprowadził się wraz z rodziną z Rakowca na drugi brzeg Wisły, by zamieszkać przy ulicy Ząbkowskiej. W ten sposób zaczęła się jego przygoda z Pragą, gdzie mieszkał aż do 1960 roku. W latach 70. wrócił tam z aparatem fotograficznym, aby dokumentować życie tej dzielnicy w czasach, gdy ważyły się losy wielu budynków składających się na jej niepowtarzalny klimat, wypieranych przez blokowiska epoki Gierka.

Na ponad 80 czarno-białych fotografiach Krystyniaka, wystawionych w Muzeum Warszawskiej Pragi, można obejrzeć m.in. wyjątkowe podwórka praskich kamienic. – Dość rzadko mamy okazję oglądać tak skrupulatny portret tego świata, który nie jest łatwo dostępny i dziś – mówi kurator wystawy Adam Lisiecki. – Mamy tu genialne ujęcia ludzi wykonujących codzienne czynności, typu wieszanie prania czy napełnianie wiadra wodą z podwórkowego zdroju.


Posłuchaj
07:19 PR3_MPLS 2021_07_14-09-27-51 Przed południem praga krystyniaka.mp3 Adam Lisiecki o wystawie zdjęć Alberta Krystyniaka (Trójka przed południem)

 

Warto dodać, że Albert Krystyniak był z wykształcenia prawnikiem. Zdecydował jednak, że zamiast ślęczeć przy biurku nad ustawami i dokumentami, woli oddać się swojej pasji, czyli fotografowaniu. Dorabiał sobie jako fotoreporter "Zielonego Sztandaru" i instruktor warszawskich domów kultury, wchodził też w skład Grupy Fotografii Artystycznej "FAKT". Za sprawą żony zainteresował się ceramiką i poświęcił sporo czasu na opanowanie trudnej techniki tworzenia fotograficznych reliefów, polegającej na nanoszeniu zdjęć na wypalaną glinę.

Wystawa "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka" będzie czynna od dziś aż do października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 14.07.2021
Godzina emisji: 09.27

kc

Czytaj także

Matka warszawskiej zieleni. Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:50
Muzeum Warszawy otworzyło w swoim wolskim oddziale – Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12, wystawę "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", architekt zieleni, odpowiedzialnej za powojenną odbudowę warszawskich parków, skwerów i ogrodów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnie atrakcje w warszawskim Teatrze Dramatycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:40
– U nas przeciwieństwo sezonu ogórkowego, już za kilka dni rozpoczynamy nasz Letni Przegląd – mówi w Trójce Weronika Doboszyńska z warszawskiego Teatru Dramatycznego. Od 2 lipca do 1 sierpnia na czterech scenach teatru będzie można obejrzeć 21 spektakli.
rozwiń zwiń