"Warszawa kocha Chopina". Trwają eliminacje do 18. Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:45
Od poniedziałku niemal 160 pianistów z całego świata ubiega się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników 18. Konkursu Chopinowskiego. O eliminacjach do konkursu w "Trójce przed południem" opowiedział rzecznik wydarzenia Aleksander Laskowski.
Konkurs Chopinowski w 2015 roku
Konkurs Chopinowski w 2015 rokuFoto: Forum/Jakub Szymczuk / Gość Niedzielny

1200x660_kon-chopin-21_01a-2.1 Eliminacje.jpg
Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Powrót po pandemicznej przerwie

Eliminacje do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbywają się w dniach 12-23 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs został przełożony z roku 2020 na ten rok ze względu na pandemię COVID-19. Odbędzie się w dniach 2-23 października. W jury eliminacji zasiadają: Ludmił Angelov, Philippe Giusiano, Alberto Nosé, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas i Dina Yoffe. 


Posłuchaj
14:58 2021_07_16 09_25_17_PR3_Trojka_przed_poludniem.mp3 Trwają eliminacje do 18. Konkursu Chopinowskiego. Rozmowa z rzecznikiem Aleksandrem Laskowskim (Trójka przed południem)

 

Wymiar lokalny i globalny

Organizowanie eliminacji i samego, odbywającego się od 1927 roku, konkursu w Filharmonii Narodowej stało się tradycją. To właśnie tam miały miejsce niemal wszystkie dotychczasowe edycje. Wyjątkiem był Konkurs Chopinowski zorganizowany po II wojnie światowej w ocalałym z pożogi Teatrze Roma. Choć czasy się zmieniają, Konkurs Chopinowski wciąż pozostaje w pamięci wielu Polaków jako jedno z najdonioślejszych kulturalnych wydarzeń. 

– Wszyscy mają jakieś skojarzenia z Konkursem Chopinowskim. Dla mnie to pamięć o transmisjach radiowych. Tu wspaniałą rolę odgrywa Polskie Radio i kasety, które dostawałem od babci – wspominał Aleksander Laskowski. – Fryderyk Chopin jest absolutnym geniuszem, którego muzyka ma wymiar lokalny, bo jest silnie zakorzeniona w polskiej tradycji, ale i uniwersalny, bo jest zrozumiała dla ludzi na całym świecie. Nasze streamingi konkursowe biją rekordy popularności – mówił rzecznik konkursu. Najpilniej transmisje wydarzenia oglądają Japończycy i Koreańczycy. Zaraz po nich plasują się melomani ze Stanów Zjednoczonych. 

Kandydaci na zwycięzcę na tarasie Muzeum Chopina 

W dniach 17 i 18 lipca fani muzyki klasycznej będą mogli przyjść na rzadko udostępniany taras Muzeum Fryderyka Chopina, by "na własne uszy" usłyszeć kandydatów biorących udział w eliminacjach, a przy okazji podziwiać bardzo ciekawy maping wyświetlany na fasadzie budynku. Liczba miejsc na tarasie jest ograniczona do 70. – Warszawa kocha Chopina i jest go spragniona. Mamy tu wielu młodych pianistów, którzy garną się do tego, by występować przed szerszą publicznością. Stąd pomysł na to, by dać im okazję do zagrania – powiedział Aleksander Laskowski w rozmowie z Martą Piasecką.

Wszystkie przesłuchania w ramach eliminacji do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina są transmitowane online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia) oraz kanale Chopin Institute na YouTube. Współorganizatorem konkursu jest Program 2, a patronem medialnym Polskie Radio.

The 18th International Fryderyk Chopin Piano Competition (preliminary round), session 1, 15.07.2021/Chopin Institute

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Aleksander Laskowski (rzecznik Konkursu Chopinowskiego)
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 09.25

IAR/kr


Czytaj także

Vivaldi zabrzmi na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:45
W niedzielę, 13 czerwca, rozpoczyna się Festiwal Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczny repertuar czterech koncertów w całości wypełnią utwory Antonia Vivaldiego, najwybitniejszego przedstawiciela włoskiego baroku w muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkaj się z niezależną kulturą białoruską we Wrocławiu!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 10:45
Białoruska diaspora w Polsce koncentruje się w Warszawie i Wrocławiu. I właśnie w nadodrzańskim grodzie zaczęła się 10. edycja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. To okazja do spotkań z białoruskim malarstwem, filmem, literaturą i teatrem. Nie zabraknie też odniesień do obecnej sytuacji politycznej u naszego wschodniego sąsiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczniej do teatru. Nowe obostrzenia w placówkach kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:45
Już w sobotę, 26 czerwca, na widowni teatrów zapełnionych będzie mogło zostać aż 75 procent miejsc. Nowe, zmodyfikowane obostrzenia są odpowiedzią na stabilizującą się sytuację pandemiczną w kraju. Co to oznacza dla instytucji kultury?
rozwiń zwiń