Pałac Saski – coraz bliżej odbudowy symbolu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:53
Dzięki projektowi ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, realnych kształtów nabiera plan odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, zrównanego z ziemią w czasie II wojny światowej. Jak ważny będzie dla Polaków zrekonstruowany gmach przy placu Piłsudskiego, mówi prof. Wojciech Antoni Fałkowski, dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie.
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed pałacem Saskim, lata 30. XX w., Muzeum Warszawy
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed pałacem Saskim, lata 30. XX w., Muzeum WarszawyFoto: Henryk Poddębski/Domena publiczna/CC0

Pozostałością po okazałym gmachu, zburzonym przez Niemców w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego, jest dziś jedynie centralny fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Idea odtworzenia Pałacu Saskiego w pierwotnym kształcie powraca co jakiś czas od zakończenia II wojny światowej. Dlaczego nie została dotąd zrealizowana, mimo upływu prawie 80 lat? Jednym z głównych powodów była niechęć władz PRL-u do odtwarzania przedwojennych symboli. – Zamek Królewski czekał na odbudowę 25 lat, mimo że praktycznie cały naród upominał się o jego rekonstrukcję. Natomiast o Pałac Saski nie było takich bojów i takiej powszechnej mobilizacji – tłumaczy prof. Wojciech Antoni Fałkowski, dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie.


Posłuchaj
04:35 2021_07_19-10-26-57 PR3 Pałac Saski 1.mp3 Prof. Fałkowski o historii i znaczeniu Pałacu Saskiego (Trójka przed południem)

 

Planowana odbudowa Pałacu wpisuje się w panujące w wielu krajach trendy do rekonstrukcji narodowych symboli, którego przykładem jest zamek w Berlinie, odbudowany w 2020 roku, kilkadziesiąt lat po zburzeniu. – To jest szukanie korzeni sięgających daleko w głąb. Mówimy o kilkusetletniej tradycji państwowej i narodowej. Brak takiego zakorzenienia sprawia, że wszyscy czujemy się troszeczkę takim narodem nowym, niestałym, niestabilnym – uważa prof. Fałkowski. –Odtwarzanie dziedzictwa historycznego ma głęboki sens. On nie jest widoczny tak od razu, natomiast jeśli się zastanowimy, co stanowi o spoistości narodu, o takiej sile przyciągania w skali międzynarodowej, to wyraźniej patrzymy na takie znaki i symbole dziedzictwa kulturalnego, na to, co stanowi o więzi z przeszłością.

Jak ma wyglądać odbudowany Pałac Saski? Zdaniem prof. Fałkowskiego, jego bryła powinna możliwie najwierniej oddawać kształt oryginalnego budynku. – Natomiast w środku powinny być wnętrza funkcjonalne, dostosowane do współczesnego życia kulturalnego, ewentualnie administracji czy urzędów, które tam się zmieszczą. Ja sobie wyobrażam, że tam można pomieścić jakiś awangardowy teatr, jakąś przestrzeń wystawienniczą, funkcjonującą wspólnie z "Zachętą", która ma swój budynek tuż obok.


Posłuchaj
03:50 2021_07_19-10-36-04 Pałac Saski 2.mp3 Prof. Fałkowski o zagospodarowaniu odbudowanego Pałacu Saskiego (Trójka przed południem)

 

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można podziwiać odbudowany Pałac. Ważnym krokiem w kierunku przywrócenia Warszawie tego wyjątkowego gmachu oraz znajdujących się w jego sąsiedztwie historycznych budynków jest projekt "Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie", przekazany 7 lipca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę na ręce Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek.

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Wojciech Antoni Fałkowski (dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 19.07.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.36

kc


Czytaj także

Jazz w uzdrowisku. Weekendowy festiwal w Konstancinie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 11:34
Już w najbliższy weekend, 17-18 lipca, odbędzie się VIII Jazz Zdrój Festiwal, poświęcony pamięci Louisa Armstronga. W Parku Zdrojowym w podwarszawskim Konstancinie będzie można posłuchać wysokogatunkowego jazzu w bardzo miłych okolicznościach przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa kocha Chopina". Trwają eliminacje do 18. Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:45
Od poniedziałku niemal 160 pianistów z całego świata ubiega się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników 18. Konkursu Chopinowskiego. O eliminacjach do konkursu w "Trójce przed południem" opowiedział rzecznik wydarzenia Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń