Muzyka i nadmorska bryza. Trwa "Szczecin Music Fest 2021"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:50
W Szczecinie rozpoczęło się niezwykłe wydarzenie muzyczne. Już po raz siedemnasty w przestrzeni miejskiej zagościł "Szczecin Music Fest 2021". Impreza jako pierwsza prezentowała najważniejsze zjawiska współczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Czym w tym roku zaskoczy fanów nieoczywistych brzmień? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuterstock/Roman Voloshyn

"Szczecin Music Fest 2021" to wydarzenie nieograniczone sztywnymi datami. – Nie jesteśmy związani konkretnym dniem. Na ogół zaczynaliśmy festiwal w marcu lub kwietniu. To na te miesiące zazwyczaj przypadał pierwszy koncert. Ostatni planowaliśmy nawet na sierpień. Na swoim koncie mamy już ponad sto koncertów, które mocno wryły się w szczecińską rzeczywistość. Jesteśmy znani w regionie. Dzięki gościom, którzy wystąpili na naszej scenie, jest o nas głośno także w pozostałych miejscach Polski oraz poza jej granicami  – mówił Dariusz Startek, organizator wydarzenia. 


Posłuchaj
09:25 PR3_MPLS 2021_07_22-10-29-08_szczecin.mp3 Szczecin Music Fest 2021 (Trójka przed południem)

 


Carminho

– To wielki głos fado i jedna z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich artystek. Ma w sobie ogromny potencjał. W najbliższy piątek, 23 lipca, w zamku Książąt Pomorskich odbędzie się jej jedyny koncert w Polsce. Można powiedzieć, że wokalistka była niejako skazana na karierę. Jej mama jest śpiewaczką fado. Przez ich dom od zawsze przewijali się artyści i muzycy. Warto podkreślić, że fado zyskało na popularności dopiero w ostatnim czasie. Do lat 70. kojarzyło się Portugalczykom z narzędziem wykorzystywanym przez reżim – wyjaśnił gość "Trójki przed południem" 


CARMINHO - Estrela [ Official Music Video ] / Carminho


Wystawa plakatów

Festiwal to nie tylko muzyka, ale też wydarzenia towarzyszące. – W tym roku zapraszamy na wystawę plakatów. Można powiedzieć, że pomysł na jej zorganizowanie nasunął się sam. Nazbierało nam się całkiem sporo plakatów z koncertów, które odbyły się we wszystkich poprzednich edycjach. Postanowiliśmy wybrać trzydzieści z nich i podzielić się nimi z widzami. Można odnaleźć na nich zdjęcia światowych sław i gwiazd muzyki. Cześć z nich, w czasach, gdy występowały na naszym festiwalu, nie była jeszcze rozpoznawalna – zapraszał organizator. Wstęp

– Bilety na wydarzenie są wyprzedane od dłuższego czasu. Wiemy też, że niektórzy woleli poczekać z podjęciem decyzji o udziale w festiwalu. Specjalnie dla nich, wprowadziliśmy dziś do sprzedaży bardzo niewielką pulę biletów. Mamy nadzieję, że każdemu, kto chce uczestniczyć w festiwalu, uda się je jeszcze nabyć. Zapraszamy też na kolejne koncerty. Najbliższy występ zaplanowaliśmy na sierpień – dodał.

"Szczecin Music Fest" gości na szczecińskiej scenie od 2004 roku. Podczas ubiegłych szesnastu edycji, wśród zaproszonych artystów znaleźli się tacy muzycy jak m.in.: Cesaria Evora, Jan Garbarek, Sinead O’Connor, Pat Metheny, Paco De Lucia, Herbie Hancock, Marcus Miller, Chris Botti, Selah Sue czy Hugh Laurie.*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dariusz Startek (organizator Szczecin Music Fest)
Data emisji: 22.07.2021
Godziny emisji: 10.29, 10.36

zch/kr

 

Czytaj także

Zajrzeć na praskie podwórka sprzed pół wieku. Wystawa fotografii w warszawskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 13:13
Zatrzymane w kadrze wizerunki ulic, podwórek, architektonicznych detali oraz codzienne życie mieszkańców dzielnicy – to wszystko można od dziś zobaczyć na wystawie "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka", zorganizowanej przez Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa kocha Chopina". Trwają eliminacje do 18. Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:45
Od poniedziałku niemal 160 pianistów z całego świata ubiega się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników 18. Konkursu Chopinowskiego. O eliminacjach do konkursu w "Trójce przed południem" opowiedział rzecznik wydarzenia Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Saski – coraz bliżej odbudowy symbolu Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:53
Dzięki projektowi ustawy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, realnych kształtów nabiera plan odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, zrównanego z ziemią w czasie II wojny światowej. Jak ważny będzie dla Polaków zrekonstruowany gmach przy placu Piłsudskiego, mówi prof. Wojciech Antoni Fałkowski, dyrektor Zamku królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń