Mrągowo ponownie stolicą polskiego country

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:45
W odległym Tokio rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie, natomiast tego samego dnia w mrągowskim amfiteatrze nad jeziorem Czos startuje jubileuszowa, 40. już edycja Pikniku Country. Ta dla niektórych kultowa impreza przyciąga wielbicieli nie tylko kowbojskiej muzyki. Zresztą w tym czasie Mrągowo zamienia się w prawdziwą kulturalno-imprezową stolicę Polski.
Przed nami 40. edycja legendarnego Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie
Przed nami 40. edycja legendarnego Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie! Foto: Image: publicity handout

miętha audioportret okładka 1200.jpg
Mateusz Krautwurst w czułych objęciach Mięthy


Pierwszy Piknik Country odbył się jesienią 1982 roku w Jeleniej Górze i Karpaczu. Jego pomysłodawcą i prowadzącym był znany dziennikarz muzyczny Korneliusz Pacuda, wielbiciel, znawca i popularyzator muzyki country, inicjator powołania Stowarzyszenie Muzyki Country. Już w roku następnym Piknik przeniósł się do Mrągowa, do specjalnie w tym celu wybudowanego amfiteatru nad jeziorem Czos, i w tym miejscu pozostał do dziś.


Posłuchaj
08:16 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_07_23 10-25-40.mp3 40. Piknik Country w Mrągowie cz. 1 (Trójka przed południem)

– "40 lat minęło, jak jeden dzień...": mogę to powiedzieć z czystym sumieniem, bowiem byłem na wszystkich edycjach Pikniku. Od tej pierwszej, w 1982 roku, aż do obecnej – deklaruje z uśmiechem dyrektor artystyczny tegorocznej imprezy Jerzy Głuszyk. – Festiwal ma dużą renomę, jeśli chodzi o imprezy europejskie popularyzujące muzykę country, ale jest też doceniany przez światową organizację Country Music Association w Nashville i uważany za jeden z najbardziej prestiżowych na naszym kontynencie – dodaje.

Kiedy Piknik Country startował, w Polsce było niewiele zespołów grających ten rodzaj muzyki, która była traktowana w kategoriach ciekawostki i egzotyki: – Jednak jednocześnie Piknik sprzyjał integracji i gromadził ludzi, którzy nie tylko interesowali się muzyką, ale uważali, że impreza, która ma na celu popularyzację kultury amerykańskiej, może być formą demonstracji swoich przekonań politycznych – opowiada Trójkowy gość. – Teraz jest takich zespołów o wiele więcej. A obok weteranów, jak Lonstar, Tomasz Szwed czy grupa Babsztyl, którzy występowali na właściwie każdym Pikniku, jest spora grupa młodych wykonawców – dodaje.

Piknik Country 2020/Youtube Miasto Mrągowo


Tegoroczny Piknik Country rozpocznie w piątkowy wieczór koncert specjalny "40 lat muzyki country w Polsce" podczas którego publiczność usłyszy 25 największych polskich przebojów muzyki country. – To będą piosenki, które zna i będzie mogła zaśpiewać cała publiczność w amfiteatrze – zapewnia dyrektor Głuszyk.

Ale w te dni nie tylko muzyką country żyje Mrągowo. W tym pięknym mieście malowniczo położonym między jeziorami Czos i Juno dzieje się bardzo dużo i bez przesady można powiedzieć, że na krótko staje się prawdziwą stolica polskiego country. – Piknik Country, jak każdy duży, szanujący się festiwal, żyje nie tylko wieczornymi koncertami, ale także tym, co się dzieje w ciągu dnia – tłumaczy Lech Gołębicki, dyrektor Mrągowskiego Centrum Kultury. – Zresztą taka właśnie była idea, aby ludzie, którzy przyjeżdżają na festiwal, mogli dłużej pobyć w klimacie country – dodaje.


Posłuchaj
06:10 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_07_23 10-35-46.mp3 40. Piknik Country w Mrągowie cz. 2 (Trójka przed południem)

– Wiadomo, że nie wszystkie zespoły dostaną się na dużą scenę Pikniku. Dlatego w mieście przygotowaliśmy dwie sceny – małą i kameralną – gdzie się zaprezentują. A turyści i mieszkańcy będą mogli przystanąć czy przysiąść na przygotowanych leżakach i ich posłuchać – opowiada dyrektor Gołębicki. – Zresztą na tych scenach zagrają także te największe gwiazdy: Babsztyl, Tomasz Szwed, Lonstar. Odbędzie się także spotkanie z Korneliuszem Pacudą – wylicza.

W Mrągowie na czas Pikniku powstało także miasteczko country, a w miejscowym muzeum sprzętu wojskowego jest specjalna ekspozycja, oczywiście  w stylu country.

Zbigniew Hofman, Cezary Makiewicz - W siną dal - Piknik Country 2020/YouTube Mirosław Mistrzak


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 23.07.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.35

pr/kr

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk w Nashville. Rozmowa z Korneliuszem Pacudą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:40
Krzysztof Krawczyk (1946-2021) przez pół wieku obecności na scenie poruszał się w rozmaitych gatunkach muzyki. W jego dyskografii można znaleźć zarówno utwory popowe, jak i swingowe, bluesowe, rockandrollowe, folkowe, no i country. O romansie artysty z tym ostatnim i amerykańskim etapie kariery opowiedział Korneliusz Pacuda – dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country i autor audycji "Wszystkie drogi prowadzą do Nashville".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny eksperyment w Mazowieckim Instytucie Kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:45
Od poniedziałku 14 czerwca sceną przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie zawładną młodzi artyści spotykający się tu w ramach nowego cyklu muzycznego Open Sound. Dla Mazowieckiego Instytutu Kultury będzie to swoisty eksperyment i wyzwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-litewska unia gitarowa

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:38
Metalowe riffy rodem z Wilna, twórczość gigantów polskiego rocka i absolutna klasyka gitarowego grania zza oceanu – to część atrakcji, jakie przygotował tym razem dla słuchaczy Michał Grabkowski.
rozwiń zwiń