Japońskie pejzaże, sztuka inspirowana przyrodą i kino plenerowe. Lato w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:44
Mieszkańcy Londynu do 22 sierpnia mogą podziwiać obrazy autorstwa Jana Matejki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, natomiast w samym grodzie Kraka będzie można przyjrzeć się z bliska sztuce Japonii. O wystawie "Hokusai. Wędrując..." i innych propozycjach krakowskiego Muzeum Narodowego opowiedział zastępca dyrektora placówki Tomasz Ostrowski.
The Great Wave off Kanagawa Katsushiki Hokusaiego. Reprodukcja cyfrowa
"The Great Wave off Kanagawa" Katsushiki Hokusaiego. Reprodukcja cyfrowaFoto: shutterstock.com/Arif_S

Hokusai – nie tylko "Wielka Fala"

"The Great Wave off Kanagawa", nazywana także "Great Wave" ("Wielka Fala") – mało kto nie zna tej japońskiej grafiki Katsushiki Hokusaiego, która w ostatnich latach jest wykorzystywana w popkulturze niemal tak często jak wizerunek Marylin Monroe czy Jamesa Deana. Wystawa "Hokusai. Wędrując..." w Muzeum Narodowym (13 sierpnia – 5 grudnia 2021 roku) oferuje szersze spojrzenie na twórczość tego artysty.

Posłuchaj
05:04 Trojka przed poludniem Muzealne Lato Kraków 1 2021_07_26-10-25-32.mp3 Zaproszenie na wystawę "Hokusai. Odchodząc…" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Trójka przed Południem)

 

– To monograficzna wystawa drzeworytów z XVIII wieku, prezentująca pejzaże Japonii z okresu Edo, który przypadał na okres od początku XVII wieku do końca XIX wieku. Zobaczymy, jak wyglądało życie w Japonii w tamtej epoce. To wszystko rozgrywa się na tle japońskiego pejzażu. Będzie wspaniała góra Fuji w serii 36 widoków, będą też pejzaże przedstawiające wodospady i pola, a także mity i legendy japońskie. To wszystko wokół tradycyjnych japońskich motywów. Rzecz bardzo ciekawa, pięknie zaaranżowana – opisuje Tomasz Ostrowski.

Podróż do Edo. Jak powstaje drzeworyt? / Journey to Edo. How is a woodblock print made?/Muzeum Narodowe w Warszawie

Spotkanie sztuki z przyrodą

Muzeum Narodowe w Krakowie ma też coś dla miłośników przyrody, a mianowicie cykl spotkań "Zachwyt pięknem. Znawcy sztuki i biolodzy o dziełach inspirowanych przyrodą", organizowane wspólnie z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

– Będą one skupiały się wokół wybranych dzieł malarskich z naszej kolekcji, których tematem jest przyroda. Wydarzenie będzie miało dwie części  wykładową i warsztatową. Podczas części wykładowej znawcy i historycy sztuki zaprezentują uczestnikom wybrane dzieła i omówią je, przywołując kontekst przyrodniczy, który będzie wzbogacony różnymi ciekawostkami. W części warsztatowej uczestnicy będą mieli okazję do pokazania swoich artystycznych umiejętności i stworzenia dzieła powiązanego z tematyką spotkania – opowiada zastępca dyrektora krakowskiego MN.

Krakowskie Muzeum Narodowe w plenerze

Muzeum Narodowe w Krakowie to nie tylko wystawy w czterech ścianach budynku, ale też propozycje plenerowe. Ogrody Muzeum Narodowego w Krakowie latem tętnią życiem. Co będzie można w nich zobaczyć? 

– W domu Józefa Mehoffera przy ulicy Krupniczej można w bardzo ciekawy sposób połączyć kilka rzeczy  wypoczynek na świeżym powietrzu, podziwianie pięknego ogrodu i zwiedzanie domu młodopolskiego mistrza – zachęca Trójkowy gość. – Tuż obok, przy ulicy Piłsudskiego jest Pałac Czapskich, gdzie zapraszamy do obejrzenia wspaniałej kolekcji numizmatów. 


Posłuchaj
04:31 Trojka przed poludniem Muzealne Lato Kraków 2 2021_07_26-10-34-18.mp3 Pamiętajmy o ogrodach… Muzeum Narodowego w Krakowie (Trójka przed Południem)

 

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza także do wzięcia udziału w seansach plenerowych. Tegoroczny program kina letniego jest podzielony na trzy części pod hasłami "Spotkania", "Emocje" i "Tajemnica". – Zaprezentujemy "Szarlatana" Agnieszki Holland, "Tajemniczy ogród", "Palm Springs", ale też dreszczowiec "Midsommar". Mam nadzieję, że pogoda dopisze – zapowiada Tomasz Ostrowski.

***

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Tomasz Ostrowski (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 26.07.2021
Godziny emisji: 10.25, 10.34

kr


Czytaj także

Muzyka i nadmorska bryza. Trwa "Szczecin Music Fest 2021"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:50
W Szczecinie rozpoczęło się niezwykłe wydarzenie muzyczne. Już po raz siedemnasty w przestrzeni miejskiej zagościł "Szczecin Music Fest 2021". Impreza jako pierwsza prezentowała najważniejsze zjawiska współczesnej world music (muzyki świata) i jazzu. Czym w tym roku zaskoczy fanów nieoczywistych brzmień? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz dziesiąty Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:45
79 lat temu, 22 lipca 1942 roku, w getcie warszawskim rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna. Codziennie z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince wywożono od 3 do 8 tys. osób. W ciągu 46 dni trwania akcji drogę tę przebyło około 300 tysięcy Żydów. Dla uczczenia dnia rozpoczęcia tej "akcji" już po raz dziesiąty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrągowo ponownie stolicą polskiego country

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:45
W odległym Tokio rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie, natomiast tego samego dnia w mrągowskim amfiteatrze nad jeziorem Czos startuje jubileuszowa, 40. już edycja Pikniku Country. Ta dla niektórych kultowa impreza przyciąga wielbicieli nie tylko kowbojskiej muzyki. Zresztą w tym czasie Mrągowo zamienia się w prawdziwą kulturalno-imprezową stolicę Polski.
rozwiń zwiń