Twórczość, która się nie nudzi. W Gdańsku trwa Festiwal Szekspirowski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:00
Trwa jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Wydarzenie organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense uchodzi za jedną z największych imprez międzynarodowych poświęconych brytyjskiemu poecie. Czym wydarzenie zaskoczy nas w tym roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Festiwal skupia najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. – W tym roku prezentujemy wyjątkowy zestaw tytułów i nazwisk. Cieszymy się, że na naszym festiwalu już po raz kolejny możemy gościć prawdziwe sławy. To, co najciekawsze, najżywsze i najbardziej zaskakujące, zawsze dzieje się w nurcie SzekspirOFF. To przestrzeń, w której młodzi, początkujący, ale zawsze alternatywni artyści biorą na warsztat kilka sztuk Szekspira i robią z nich kolaże lub przepisują je na język ruchu, tańca czy wideo. Nadal jednak treści te pozostają aktualne i we właściwy sobie sposób komentują rzeczywistość – mówiła Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy festiwalu.

Posłuchaj
12:17 PR3_MPLS 2021_08_02-09-30-11_szekspir.mp3 Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (Trójka przed południem)

 

Inspiracje 

– Wszystko zaczęło się w latach 90., gdy powstała Fundacja Theatrum Gedanense. Organizacja zaczęła prowadzić Gdańskie Dni Szekspirowskie. Początkowo celem wydarzenia była zbiórka pieniędzy na odbudowę Teatru Elżbietańskiego w Gdańsku. To jednostka, która funkcjonowała w mieście od ponad stu lat i była jedyną tego typu, w tej części Europy. Szybko okazało się jednak, że publiczność wykazuje się ogromnym głodem nie tylko twórczości Szekspira, ale też światowego teatru. W 1997 roku, z okazji 1000-lecia Gdańska, wydarzenie przerodziło się w międzynarodowy festiwal. W tym rok obchodzimy już jego 25. edycję – opowiadała.

 

Twórcy 

– Selekcji do programu głównego każdego roku dokonywał dyrektor artystyczny festiwalu, pan profesor Jerzy Limon. Niestety tym razem, po raz pierwszy nie ma go z nami. To on jeździł po świecie, oglądał przedstawienia i dobierał najlepsze z nich. Wspierał się także zdaniem i uznaniem wielu europejskich znawców. 25-lecie festiwalu jest dla nas bardzo symbolicznym przejściem i oddzielaniem tego, co zrobiliśmy do tej pory. Przechodzimy do nowych czasów – podkreśliła. – Twórcy mogą się do nas zgłaszać we wspomnianym nurcie SzekspirOFF. Mają do wyboru dwa konkursy: produkcja oraz prezentacje. Wyłonieni zwycięzcy będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności – dodała.

Poezja bez nudy 

– Szekspir jest lustrem dla naszych czasów. Jest tak aktualny i współczesny, że nie nudzi się reżyserom, twórcom ani publiczności, która wciąż odkrywa w nim nowe sensy i znaczenia. Twórczość pisarza cały czas komentuje nas jako ludzi, nasze emocje i przywary – podsumowała Magdalena Hajdysz. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 02.08.2021
Godziny emisji: 09.30, 09.40

zch/kr

Czytaj także

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:10
115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa nieznanych dzieł Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:50
Od początku lipca w Galerii Domu Aukcyjnego Agra-Art można obejrzeć niezwykłą wystawę twórczości Zdzisława Beksińskiego „Paryż-Osaka-Warszawa”. Obejmuje ona ponad 30 nieznanych w Polsce obrazów tego wybitnego artysty z równie słynnej, co tajemniczej "kolekcji japońskiej" oraz kilkanaście sprzedanych przez Agra-Art do prywatnych kolekcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:00
W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.
rozwiń zwiń