Dariusz Stachura wspomina Kazimierza Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 09:50
– Miał wspaniały, basowy głos. Był artystą wykazującym wielką inicjatywę – mówił w Trójce dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura, wspominając zmarłego śpiewaka, wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierza Kowalskiego.
Kazimierz Kowalski
Kazimierz KowalskiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). W 1976 roku (na piątym roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zdobył najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w "Sprzedanej narzeczonej" Bedřicha Smetany.

Posłuchaj
02:48 TROJKA Trojka przed poludniem Kazimierz Kowalski 2021_08_03-09-46-09.mp3 Dariusz Stachura o Kazimierzu Kowalskim (Trójka przed południem)

 

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej na żywo, na cały świat, opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Teatr Wielki w Łodzi pod jego kierownictwem był jedną z nielicznych placówek teatralnych w ówczesnej Polsce przynoszących dochody.

Występował w programach telewizyjnych m.in.: "Dobry wieczór, tu Łódź" lub "Kazimierz Kowalski zaprasza" (TVP1). Od 2000 r. prowadził audycje w Programie 1 Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Był pomysłodawcą i prowadzącym, od 1997 roku, Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku. Był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej. Artysta znany był nie tylko ze sceny operowej, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej. 

Kazimierz Kowalski - Co się z tą miłością stało / Polskie Piosenki

– Z jednej strony bywał impulsywny, miał cięty język, z drugiej – chętnie pomagający, bardzo gościnny, ceniący wieloletnią przyjaźń – mówił na antenie Trójki Dariusz Stachura, dodając, że Kazimierz Kowalski był wielkim propagatorem opery, organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, opiekunem młodych artystów.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dariusz Stachura (dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi)
Data emisji: 03.08.2021
Godziny emisji: 09.46

mk/kr

Czytaj także

Marta Gardolińska dyrektorem francuskiej Opery Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:30
Marta Gardolińska została pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine w Nancy. Swoje obowiązki będzie pełnić od sezonu 2021-2022 przez trzy lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura na emigracji. Wspomnienie o Jerzym Giedroyciu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:10
115 lat temu w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" oraz paryskiej "Kultury". Były żołnierz Brygady Karpackiej, był również inicjatorem i propagatorem koncepcji o szczególnym znaczeniu suwerenności Białousi, Litwy i Ukrainy dla bezpieczeństwa i niepodległości Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość, która się nie nudzi. W Gdańsku trwa Festiwal Szekspirowski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:00
Trwa jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Wydarzenie organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense uchodzi za jedną z największych imprez międzynarodowych poświęconych brytyjskiemu poecie. Czym wydarzenie zaskoczy nas w tym roku?
rozwiń zwiń