Powstanie Warszawskie na plakatach. Wystawa "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 10:45
"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" to tytuł wystawy w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Ekspozycja zbiera plakaty dotyczące Powstania Warszawskiego. Co znajduje się w zbiorach? Czego mogą się spodziewać odwiedzający?
Posterunek przed magazynem broni na ul.Szpitalnej. Na ścianie plakat powstańczy.
Posterunek przed magazynem broni na ul.Szpitalnej. Na ścianie plakat powstańczy.Foto: FoKa/Forum

"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" to trzydzieści plakatów, wśród których znajdują się również te zdobyte w okresie okupacji. – Pierwszy z eksponatów powstał już w sierpniu 1944 roku. Został wyprodukowany na zlecenie Biura Informacji i Propagandy. Wszystkie plakaty powstawały w podziemnych, nielegalnych drukarniach. Trzeba pamiętać, że każdy taki druk musiał być starannie przygotowany. Pomyłka okupiona była olbrzymimi kosztami. Papier i farbę trzeba było zdobywać –  mówił Andrzej Kotecki, kurator wystawy. 

 Plakaty pojawiały się w różnych punktach Warszawy. Ich rozlepianie było akcją dywersyjną. Należało uważać, by nie zostać nakrytym. Wspomniany wcześniej egzemplarz z 1944 roku powstał na potrzeby Komendy Głównej Armii Krajowej i nawoływał do wstąpienia w jej szeregi. Rozlepiali go powstańcy. Pojawiał się wszędzie tam, gdzie wkraczali i działali – wyjaśniał. 

Posłuchaj
09:04 PR3_MPLS 2021_08_05-10-27-39_plakaty.mp3 Wystawa "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" (Trójka przed południem)

 

Trzydzieści plakatów 

– O każdym z eksponatów można opowiedzieć ciekawą historię. Wybitnym plakacistą był Tadeusz Ciałowicz, jeden z żołnierzy AK. Po wojnie osiadł we Wrocławiu. Można powiedzieć, że został ojcem tamtejszej plastyki. Na wystawie znajdują się aż trzy plakaty jego autorstwa. Tadeusz Ciałowicz działał w Światowym Związku Armii Krajowej i tworzył na jego potrzeby. To duża osobowść, jeśli chodzi o tę ekspozycję – podkreślił. 

– Na wystawie zobaczyć można plakaty z różnych form uczczenia pamięci i uhonorowania powstańców warszawskich. Są to archiwalia, koncerty i całe spektrum wydarzeń, które organizowane były wokół rocznicy wybuchu powstania. Warto podkreślić, że prezentowane przez nas dzieła mają spójną formę graficzną, a w zasadzie jej elementy. Na każdym z nich znajduje się symbol Polski Walczącej, ukazana jest postać powstańca i ruiny zniszczonego miasta. Zastosowanie tych elementów jest jednak różne i tworzy prawdziwą różnorodność formy – podsumował kurator.

Wystawa "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój" dostępna jest w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej do 3 października 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Andrzej Kotecki (kurator wystawy "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój") 
Data emisji: 05.08.2021
Godziny emisji: 10.27

zch

Czytaj także

Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny. Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica Powstania Warszawskiego: co się będzie działo?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:00
W tym roku świętujemy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Najważniejsze uroczystości odbędą się 1 sierpnia, a w godzinę "W" zawyją syreny nie tylko w Warszawie, ale także w wielu miastach całej Polski. Jednak już od kilku dni odbywają się różne wydarzenia związane z rocznicą Powstania: koncerty, wystawy, spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w dziełach literackich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 14:15
Powstanie Warszawskie –  bohaterski zryw mieszkańców stolicy, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem, to temat nie tylko wielokrotnie omawiany przez historyków, ale także będący źródłem tematów dla literatury, filmu i muzyki. Czy z punktu widzenia literackiego to bardziej historia zbiorowego bohatera czy opowieści o ludzkich losach na tle historii?
rozwiń zwiń