Reżim Łukaszenki oczami białoruskich reporterów. "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 10:35
W rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w poniedziałek 9 sierpnia ukazała się książka "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", wynik pracy 40 dziennikarzy ogólnopolskich redakcji opisujących historie białoruskich reporterów. O kulisach powstawania zbioru reportaży w "Trójce przed południem" rozmawialiśmy z pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Arletą Bojke.
13 sierpnia 2020 roku w Kijowie  protesty przeciw rządom Aleksandra Łukaszenki na Białorusi
13 sierpnia 2020 roku w Kijowie – protesty przeciw rządom Aleksandra Łukaszenki na BiałorusiFoto: shutterstock/Oleksandr Polonskyi

"Ważny jest cel"

Autorzy reportaży opublikowanych w książce to m.in. sama Arleta Bojke (Telewizja Polska), Maciej Jastrzębski (Polskie Radio), Joanna Łada (Telewizja Polska), Piotr Pogorzelski (Biełsat, "Po prostu Wschód"), Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna"), Justyna Prus (Polska Agencja Prasowa). 

– Największym cudem jest to, że nie trzeba było nikogo namawiać. Wszyscy sami zgłosili się do pracy nad tym projektem. Na pewno ważny jest cel i danie sobie prawa do tego, by mieć inne poglądy. Duże grono osób zajmuje się Wschodem od wielu lat, z którymi często pracowaliśmy ramię w ramię w bardzo trudnych warunkach – mówiła Arleta Bojke w rozmowie z Martą Piasecką.

Posłuchaj
07:50 Trojka przed poludniem dziennikarze partyzanci 2021_08_12-10-22-12.mp3 Świadectwo niezależnych białoruskich dziennikarzy. Po premierze książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" (Trójka przed południem)

 

Dwadzieścia tragicznych historii

"Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" przedstawiają historie m.in. Ramana Pratasiewicza i Sciapana Puciły, dzięki którym Białorusini z każdego zakątka kraju sami pokazywali, co działo się u nich po ostatnich wyborach. To historie Kaciaryny Andrejewej czy Darii Czulcowej, które pokazywały antyłukaszenkowskie protesty na żywo mimo dojmującej świadomości, że ta praca skończy się dla nich więzieniem. To historia Julii Słuckiej, szefowej białoruskiego Press Clubu, której zapiski z ponad 6-miesięcznego już pobytu w więzieniu boleśnie uświadamiają odczłowieczenie tamtejszego systemu. To historie Natalii Radzinej, która od 10 lat marzy o powrocie na Białoruś, czy Iosifa Siaredicza, który zna Łukaszenkę jak mało kto. To wreszcie historia Andrzeja Poczobuta, który za kratami przechorował COVID-19, a jego rodzina tygodniami nie dostawała jego listów. Listów, które są dla nich jedyną możliwością kontaktu. W obliczu tych historii będących dowodem na ogromne represje dotykające dziennikarzy nasuwa się pytanie: czy twórcy projektu nie odczuwali strachu przed konsekwencjami krytyki reżimu Łukaszenki? 

"Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" pod redakcją Arlety Bojke i Michała Potockiego, Wydawnictwo Adam Marszałek  Foto: mat. promocyjne "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" pod redakcją Arlety Bojke i Michała Potockiego, Wydawnictwo Adam Marszałek Foto: mat. promocyjne

– Cześć z nas pewnie zastanawiała się nad tym, czy książka jest śledzona przez białoruskie służby. Co ciekawe i trochę przerażające, w dniu premiery książki Wydawnictwo Adam Marszałek miało problemy, jakich nigdy nie miało w ciągu ostatnich 30 lat. Chodzi o atak hakerski – zdradziła pomysłodawczyni książki. – Białoruskie służby na pewno wiedzą o naszym projekcie i go obserwują, jednak najbardziej narażeni zawsze będą lokalni dziennikarze – podkreśliła.

Dochód ze sprzedaży książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki" przeznaczony zostanie na pomoc białoruskim dziennikarzom.

Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki / Arleta Bojke o akcji/Partyzanci

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Arleta Bojke (pomysłodawczyni i koordynatorka projektu książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki")
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 10.22

IAR/ kr


Czytaj także

Niezależny internet: wielki problem białoruskiego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:00
Jaki jest wpływ niezależnych mediów, zwłaszcza internetowych, na rozwój ruchów opozycyjno-obywatelskich na Białorusi? Jakie znaczenie ma wśród nich kanał NEXTA, którego twórcy są na celowniku aparatu represji reżimu Łukaszenki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje wobec Białorusi. Wiceszef MSZ: warunkiem ich zniesienia jest uwolnienie więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
- Nacisk polityczny, gospodarczy i dyplomatyczny na władze w Mińsku mają doprowadzić do zwolnienia tych więźniów - powiedział w radiowej Trójce wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. - Ponad 400 osób znajduje się w więzieniach z długoletnimi wyrokami, a reakcja Unii Europejskiej była praktycznie żadna. Trzeba to uczciwie powiedzieć - mówił Robert Tyszkiewicz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sellin: sprawa białoruska powinna łączyć całą polską elitę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:55
– Błędem Rafała Trzaskowskiego i być może doradców Swiatłany Cichanouskiej jest zgoda na to, żeby uczestniczyć w jakimś mitingu politycznym ruchu, który dopiero się tworzy i nie wiadomo, czy on wyjdzie – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).
rozwiń zwiń