101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą
Rok 1924. Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej Cudem nad WisłąFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 

– Naszym inscenizacjom nie brakuje krzty brawury. Chcemy, by dawały miłe wrażenia z tej żywej lekcji historii. Zaczynamy długi wyścig. Startujemy już dziś o 12.00 na placu Hallera w Warszawie. To będą urodziny generała. Dla chętnych przygotowaliśmy grę miejską "Zostań ochotnikiem 1920 roku". Będzie można zobaczyć, jak funkcjonował 236. pułk piechoty, i wcielić się w rolę młodych ludzi, którzy wstępowali do wojsk ochotniczych po to, by bronić Polski i świata przed nawałem bolszewickim i komunizmem – mówił Zbigniew Rowiński, komendant Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi".


Posłuchaj

5:46
101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jak przebiegać będę obchody? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia

– Nasze działania cieszą się sporym zainteresowaniem. Do grupy historyczno-rekonstrukcyjnej wstępuje wielu młodych ludzi. Chcą poczuć historię i przeżyć namiastkę minionych wydarzeń. Przez trzy dni śpią w lesie, zupełnie jak sto lat temu żołnierze w ich wieku. Wykonują też wszystkie inne czynności związane z tym, co robić musieli pomagający w bitwie. Przypomnijmy, że w wydarzenia historyczne zaangażowanych było wielu naprawdę młodych ludzi. Część z nich działała w pogotowiu harcerskim. Najmłodsi, którzy stanęli wtedy do walki, mieli nawet 12 lat. Pełnili funkcje pomocnicze, byli łącznikami i zaopatrzeniowcami. Nieco starsi, 14-latkowie, mogli już pełnić warty na drogach do miast, mostach i torowiskach – wyjaśniał gość "Trójki przed południem". 

Bitwa Warszawska 1920 - film animowany /IPNtvPL

Inscenizacja 

– Inscenizacja to też gra aktorska. W ramach rekonstrukcji w Radzyminie będzie można zobaczyć działalność najmłodszych członków bitwy, kobiet oraz licznych grup i organizacji, które stanęły wtedy do boju. Ponadto zaprezentujemy sprzęt i wyposażenie, które brały udział w sierpniowych wydarzeniach. We wszystkich rekonstrukcjach udział weźmie siedem pojazdów, dwie armaty i moździerz okopowy. Chcemy pokazać możliwości, jakie w tamtych latach dawał sprzęt. Był on dość prostej konstrukcji, ale jego obsługa w dzisiejszych czasach nie jest łatwa i wymaga przygotowania – podkreślił Zbigniew Rowiński.

Bitwa Warszawska i jej znaczenie | debata historyczna / Niepodległa


Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

– Obchody kończymy na polach Ossowskich. 15 sierpnia o 12:30 będzie miała tam miejsce inscenizacja historyczna Cudu nad Wisłą. Po rekonstrukcji zapraszamy wszystkich na piknik historyczny. Będzie można spotkać się z nami, przymierzyć umundurowanie, a nawet dotknąć prawdziwej broni, używanej w podczas bitwy – zaprosił.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku między oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Uchodzi za decydującą rozgrywkę w wojnie polsko-bolszewickiej. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon to jedna z 18 przełomowych bitew w historii świata. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę tamtych wydarzeń. 

Więcej na temat Bitwy Warszawskiej można przeczytać w specjalnym serwisie historycznym.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.08.2021
Godziny emisji: 10.26

zch

Polecane