101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 10:50
Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
Rok 1924. Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą
Rok 1924. Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej Cudem nad WisłąFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Naszym inscenizacjom nie brakuje krzty brawury. Chcemy, by dawały miłe wrażenia z tej żywej lekcji historii. Zaczynamy długi wyścig. Startujemy już dziś o 12.00 na placu Hallera w Warszawie. To będą urodziny generała. Dla chętnych przygotowaliśmy grę miejską "Zostań ochotnikiem 1920 roku". Będzie można zobaczyć, jak funkcjonował 236. pułk piechoty, i wcielić się w rolę młodych ludzi, którzy wstępowali do wojsk ochotniczych po to, by bronić Polski i świata przed nawałem bolszewickim i komunizmem – mówił Zbigniew Rowiński, komendant Grupy Historyczno-Edukacyjnej "Szare Szeregi".


Posłuchaj
05:46 PR3_MPLS 2021_08_13-10-26-10_rekonstrukcja.mp3 101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jak będą przebiegać obchody? (Trójka przed południem)

 

Historia

– Nasze działania cieszą się sporym zainteresowaniem. Do grupy historyczno-rekonstrukcyjnej wstępuje wielu młodych ludzi. Chcą poczuć historię i przeżyć namiastkę minionych wydarzeń. Przez trzy dni śpią w lesie, zupełnie jak sto lat temu żołnierze w ich wieku. Wykonują też wszystkie inne czynności związane z tym, co robić musieli pomagający w bitwie. Przypomnijmy, że w wydarzenia historyczne zaangażowanych było wielu naprawdę młodych ludzi. Część z nich działała w pogotowiu harcerskim. Najmłodsi, którzy stanęli wtedy do walki, mieli nawet 12 lat. Pełnili funkcje pomocnicze, byli łącznikami i zaopatrzeniowcami. Nieco starsi, 14-latkowie, mogli już pełnić warty na drogach do miast, mostach i torowiskach – wyjaśniał gość "Trójki przed południem". 

Bitwa Warszawska 1920 - film animowany /IPNtvPL

Inscenizacja 

– Inscenizacja to też gra aktorska. W ramach rekonstrukcji w Radzyminie będzie można zobaczyć działalność najmłodszych członków bitwy, kobiet oraz licznych grup i organizacji, które stanęły wtedy do boju. Ponadto zaprezentujemy sprzęt i wyposażenie, które brały udział w sierpniowych wydarzeniach. We wszystkich rekonstrukcjach udział weźmie siedem pojazdów, dwie armaty i moździerz okopowy. Chcemy pokazać możliwości, jakie w tamtych latach dawał sprzęt. Był on dość prostej konstrukcji, ale jego obsługa w dzisiejszych czasach nie jest łatwa i wymaga przygotowania – podkreślił Zbigniew Rowiński.

Bitwa Warszawska i jej znaczenie | debata historyczna / Niepodległa


Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej

– Obchody kończymy na polach Ossowskich. 15 sierpnia o 12:30 będzie miała tam miejsce inscenizacja historyczna Cudu nad Wisłą. Po rekonstrukcji zapraszamy wszystkich na piknik historyczny. Będzie można spotkać się z nami, przymierzyć umundurowanie, a nawet dotknąć prawdziwej broni, używanej w podczas bitwy – zaprosił.

Bitwa Warszawska została stoczona w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku między oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Uchodzi za decydującą rozgrywkę w wojnie polsko-bolszewickiej. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon to jedna z 18 przełomowych bitew w historii świata. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę tamtych wydarzeń. 

Więcej na temat Bitwy Warszawskiej można przeczytać w specjalnym serwisie historycznym.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.08.2021
Godziny emisji: 10.26

zch

Czytaj także

"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 21:30
Na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy dwa lata. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się on między 17 a 20 września i po raz pierwszy – w Zamościu. Na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczynamy przypominanie sześciu słuchowisk wybranych do konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
rozwiń zwiń