Pocztówka ze wspomnień. "Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:45
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Wystawa Polska w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Wystawa "Polska" w Muzeum Plakatu w WilanowieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Biennale-Plakatu_grafika_1200.jpg
27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wydarzenie legenda

Sentymentalny zapis podróży

Ryszard Kaja na swoich plakatach umieścił niemal wszystkie charakterystyczne miejsca, które znajdują się na mapie Polski. Plakaty Kai są w obiegu już od dłuższego czasu, dystrybuowane w postaci pocztówek. W lipcu trafiły do Muzeum Plakatu w Wilanowie w postaci całościowej wystawy.

Posłuchaj
06:28 Trojka przed poludniem cykl Polska Muzeum Plakatu w Wilanowie 1 2021_08_16-10-27-57.mp3 "Polska" – wystawa Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Rozmowa z Mariuszem Knurowskim cz. 1 (Trójka przed Południem)

 

W serii plakatów "Polska" Ryszard Kaja nawiązywał do tradycji plakatu turystycznego, któremu nadał bardziej osobisty wymiar. W jego oczach Łódź to neoplastyczny obraz Pieta Mondriana, Ustka – ubrana w pasiasty kostium kąpielowy kobieta wypoczywająca na plaży, zaś Łysa Góra – ponura czaszka z unoszącą się nad nią drugą, mniejszą, przypominającą księżyc na niebie.

– Autor przeprowadził ten projekt z bardzo dużą konsekwencją, tworząc 163 plakaty, które pokazują Polskę, ale interpretowaną przez pryzmat bardzo subiektywnych wspomnień. To nie jest mapa Polski, tylko nostalgiczny, sentymentalny, czasami bardzo intymny zapis podroży – wyjaśnił Mariusz Knorowski w audycji.

Inny obraz Polski

"Zamiast opatrzonych landmarków i reprezentatywnych obiektów, kostiumów, wyróżniających cech krajobrazu etc. – autor przedstawił zabawną grę form plastycznych, odwołującą się często do pospolitych skojarzeń z konkretną miejscowością, jej "osobliwością" samą w sobie […]. W metodzie twórczej Kai dominującą rolę odgrywa humorystyczna metaforyka wizualna. Akompaniuje jej skłonność do posługiwania się plastycznym kalamburem, a na poziomie retoryki często pojawiają się metonimie, hiperbole i elipsy. Wiele odniesień nie jest formułowanych wprost, ale na zasadzie analogii lub na drodze dziwnych meandrów wspomnień" – czytamy w opisie wystawy.

Posłuchaj
06:33 Trojka przed poludniem cykl Polska Muzeum Plakatu w Wilanowie 2 2021_08_16-10-38-26.mp3 "Polska" – wystawa Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Rozmowa z Mariuszem Knurowskim cz. 2 (Trójka przed Południem)

 

Wystawę "Polska" można oglądać do 17 października. Już od otwarcia wydarzenia, które cieszy się ono sporym powodzeniem. – Ta wystawa cieszy się nadzwyczajną popularnością. Widownia, która jest zróżnicowana pokoleniowo, podchodzi do tego projektu z dużą sympatią, dlatego że rozpoznaje inny obraz Polski, który jest powszechnie oswojony – stwierdził kurator wystawy.

Wernisaż wystawy "Co oswaja Ryszard Kaja" w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu/Galeria Miejska Arsenał

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Mariusz Knorowski (kurator wystawy "Polska" w Muzeum Plakatu w Wilanowie)
Data emisji: 16.08.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.38

mat. promocyjne/kr


Czytaj także

Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Dla poszukiwaczy przygód i pasjonatów historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:35
Zamek Książ w Wałbrzychu to najbardziej tajemniczy i najpiękniejszy zamek w południowej Polsce, skrywający wiele zaułków i legend. To tam w weekend 14-15 sierpnia odbędzie się Letni Festiwal Tajemnic – wydarzenie pełne pokazów lotniczych i rekonstrukcji historycznych, o których w Trójce opowiedział rzecznik prasowy Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 10:50
Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
rozwiń zwiń