"Wschód Kultury" w Białymstoku. Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:50
Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Festiwal Wschód Kultury 2021 - Rzeszów, Lublin, Białystok
Festiwal Wschód Kultury 2021 - Rzeszów, Lublin, BiałystokFoto: mat. promocyjne

Festiwal "Wschód Kultury" łączy ze sobą trzy polskie miasta. Miłośnicy sztuki i historii w czerwcu mieli okazję spotkać się w Rzeszowie oraz w Lublinie. Tym razem na sierpniową odsłonę zaprasza Białystok. Festiwal pod nazwą "Inny Wymiar" zaskoczy wszystkich, którym bliski jest temat szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, o czym przekonywał gość "Trójki przed południem", profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

– Ten festiwal to magia współpracy międzykulturowej, która przebiega na różnych poziomach. Pierwszym z nich jest poziom lokalny. Dziś w Białymstoku spotkają się przedstawiciele różnych kultur: Polacy, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. To narody, które na tamtych ziemiach żyją ze sobą od lat. W ten sposób na Podlasiu powstała zażyłość, która w pełni pokazuje bogactwo kulturowe tego regionu – mówił. 

Posłuchaj
09:15 PR3_MPLS 2021_08_19-10-28-51_białystok_wschód_kultury.mp3 Białostocka część festiwalu "Wschód Kultury" (Trójka przed południem)

 

Współpraca 

– Po drugie, festiwal daje również możliwości współpracy między polskimi miastami. Po trzecie i najważniejsze, otwiera drzwi międzynarodowe. To współpraca oderwana od poziomu lokalnego. Pokazuje, że polscy artyści chętnie współpracują z tymi zza granicy i prezentują swój dorobek publiczności – podkreślił prof. Rafał Wiśniewski. 

– Festiwal jest przyczynkiem do nawiązania współpracy. Z zaciekawieniem obserwowałem to, co działo się w Rzeszowie. Artyści, którzy występowali na jednej scenie, przełożyli nawiązane kontakty i wykorzystali je na innych polach, przy innych projektach. Tak działa magia miejsca, w którym ludzie dobrze się ze sobą czują. Festiwal wyraźnie pokazuje, że ludzie różnych kultur mogą ze sobą współpracować i tworzyć. Czerpiemy z tego my, jako publiczność. Cieszymy się, że możemy oglądać artystów w formie, którzy prezentują nowy materiał i nowe wykonania. To święto, które stanowi wartość dodaną całego tego wydarzenia – dodał gość "Trójki przed południem". 

Wydarzenia

– W Białymstoku czeka na nas dwadzieścia różnych wydarzeń. Wśród nich są koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne, działania performatywne o charakterze edukacyjnym oraz wspomnienia związane z 78. rocznicą powstania w getcie białostockim. Będzie się działo. To wydarzenie połączy ze sobą historię, kulturę i dziedzictwo, zahaczając zarówno o obszary tematycznie łatwe i przyjemne, jak i te bardziej bolesne  wyliczał. 

– Festiwal "Wschód Kutury" stoi muzyką. Usłyszymy m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, duet Karaś & Rogucki czy Kapelę ze Wsi Warszawa. To tylko niektórzy wykonawcy, którzy zaprezentują swój dorobek. Poza tym serdecznie polecam wystawy, takie jak "Wyśniona historia kina na Podlasiu", czy "Szlakiem przydrożnych kapliczek", czyli cykl podróżniczy, ciekawy z punktu widzenia lokalnych miejsc o charakterze religijnym, z których słynie Podlasie. Poza tym wydarzeniami wartymi uwagi są "Spacer po Białymstoku" oraz "Wieczór szabatowy". To propozycje kulturalno-edukacyjne, które pozwolą doświadczyć dziedzictwa regionu – zapewnił dyrektor NCK.

– Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jestem pewien, że dla każdego, kto będzie zainteresowany, znajdzie się miejsce – zaprosił. 

Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021 - trailer / Białostocki Ośrodek Kultury

Białostocki festiwal "Inny Wymiar" istnieje od 2007 roku. W 2013 roku został włączony w projekt "Wschód Kultury". Wydarzenie trwa od 19 do 22 sierpnia. Szczegółowy plan festiwalu można znieść na stronach internetowych organizatora. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 19.08.2021
Godziny emisji: 10.28, 10.39

zch/kr

Czytaj także

Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecia edycja Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Czym zaskoczy w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:00
Zbliża się III edycja Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego. Wydarzenie corocznie organizowane jest w Białej Podlaskiej, skąd pochodzi jeden z najsłynniejszych popularyzatorów muzyki klasycznej. Jakie atrakcje czekają na festiwalowych gości? Czym wyróżniać się będzie tegoroczna edycja? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Trwa XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:00
Trwa międzynarodowy festiwal muzyczny "Chopin i jego Europa". Wydarzenie, organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, prezentuje twórczość kompozytora najczęściej poprzez porównanie z dziełami innych twórców. O idei festiwalu w audycji "Trójka przed południem" mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor wydarzenia.
rozwiń zwiń