Dziesięcioletnia dziewczynka zachwyca talentem. Swoje obrazy tworzy nogami

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:00
Dziesięciolatka z Małopolski została najmłodszą stypendystką Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Martyna Gruca jest tym samym najmłodszą Polką, której udało się dostać do organizacji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Martynka urodziła się z niedorozwojem rąk. Za pomocą stóp maluje od trzeciego roku życia. Jak mówi jej artystyczny opiekun, Stanisław Kmiecik, dziewczynka robi olbrzymie postępy. Coraz częściej są one doceniane zarówno w Polsce jak i za granicą.

Posłuchaj
03:52 PR3_MPLS 2021_08_23-10-42-02_martynka.mp3 Dziesięciolatka stypendystką Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (Trójka przed południem)

 

Pierwsze kroki 

– Podczas pleneru malarskiego spotkaliśmy się na jednej z ławek. Zaczęliśmy rysować. Zrobiliśmy eksperyment. Malowaliśmy ten sam obraz na zasadzie odbicia w lustrze. Martynka robiła to bardzo instynktownie i używała tych samych kolorów co ja. Wyszły bardzo fajne prace. Postanowiliśmy pokazać je w Związku. Padło pytanie, kto jest autorem której z nich. Mój szef nie zgadł, a Martynka została stypendystką – wspominał  z uśmiechem Stanisław Kmiecik.

– Moja ostatnia praca do białe drzewo namalowane farbami. Liście namalowałm używając patyczków do uszu. Na obrazie widać także różowe kwiatki oraz dwie osoby pod parasolem. Mam piękne widoki z okna. To one są moją inspiracją – opowiadała dziewczynka. – Używam farb akrylowych i olejnych. Maluję też pastelami. Największą frajdę daje mi stosowanie kolorów. Malowanie nie jest trudne. To jak zabawa – dodała.

Drugi Międzynarodowy Dzień Osób Malujących Ustami i Stopami w Krynicy / Krynica.TV

Talent 

– Martynka zawsze patrzy na swój obraz z daleka. Kiedyś wytłumaczyła mi, że jeśli coś wygląda ładnie z odległości, to z bliska jest jeszcze lepsze – mówiła pani Gabriela, mama Martynki. 

– Gdy ktoś rodzi się tylko z nogami, ale ma też głowę na karku, potrafi sobie poradzić. Czasami nie obywa się bez użycia zębów. Nogi są dopełnieniem. Przede wszystkim chodzi o serce i pomysły – powiedział artysta. 

– Jednym z moich marzeń jest, by zostać doświadczoną malarką. Chciałabym, by moje obrazy wyglądały coraz lepiej, a malowanie nigdy mi się nie znudziło – zdradziła Martynka. 

MARTYNKA / Monika Meleń

Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy osiemset osób. W tej grupie znajduje się dwudziestu czterech Polaków. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 23.08.2021
Godziny emisji: 10.42 

zch

Czytaj także

Jak amatorzy piszą ikony? Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 19:00
Zazwyczaj pochodzą z dużych miast, a w tym miejscu szukają wyciszenia, wytchnienia od szybkiego tempa życia, które na co dzień prowadzą. Jest to też dla nich okazja, by spotkać się z samym sobą i - być może - przemienić się wewnętrznie, duchowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepylak apollo. Zagrożony wyginięciem motyl wraca do Pienińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:30
Pieniński Park Narodowy wraca do hodowli zagrożonego wyginięciem niepylaka apollo. To jeden z największych motyli dziennych w Europie. Jak przekonują znawcy, na zmniejszenie populacji gatunku wpływ mają warunki pogodowe, a przede wszystkim chłodne wiosny. 
rozwiń zwiń