FAMA 2021. Rozpoczął się najstarszy interdyscyplinarny festiwal artystyczny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:55
Trwa najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych FAMA 2021. Wydarzenie od lat stwarza przestrzeń do wymiany twórczej energii międzyludzkiej, o czym przekonywał rzecznik festiwalu, Daniel Źródlewski. Co znalazło się w tegorocznym programie festiwalu? 
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe/Kaja i Piotr Depta-Kleśta

– W ubiegłym roku byliśmy obecni wirtualnie. Tym razem będzie można spotkać nas w Świnoujściu namacalnie. Pięknie jest obserwować, że wszyscy, którzy do nas przyjechali, spragnieni są wspólnej pracy i bycia ze sobą. Na festiwal zjechała się ponad setka młodych artystów. Wśród nich są muzycy, dziennikarze, poeci, malarze i tancerze. Każda dziedzina sztuki ma u nas swoich reprezentantów – mówił Daniel Źródlewski. 

Posłuchaj
09:20 PR3_MPLS 2021_08_24-10-28-22_FAMA.mp3 Artystycznie i interdyscyplinarnie. Trwa FAMA 2021 (Trójka przed południem)

 

Uczestnicy

– Sensem FAMY jest jednak muzyka i niesamowite odkrycia, które dokonują się na naszej scenie. Poza tym ci, którzy zawitali do Świnoujścia, uczą się na mistrzowskich warsztatach, prezentują swoje umiejętności, a chwilę potem pojawiają się w głównym nurcie polskiej sceny muzycznej. Odpowiedzialnie mogę powiedzieć, że dziś nie ma nikogo, kto decyduje o rytmie polskiego runku muzycznego, kto wcześniej nie byłby związany z naszym festiwalem. To naprawdę wielkie nazwiska – dodał. 

 

Mistrzowskie warsztaty

– FAMA to niezwykła przestrzeń. Ci, którzy przyjeżdżają, prezentują się, a potem zostają z nami i uczestniczą w warsztatach, ucząc się pod okiem wielkich mistrzów. W tym roku chcemy zaproponować warsztaty live act'u, solo act'u, wokalne, scenograficzne i podcastowe. Oprócz zaplanowanych spotkań cały czas dochodzi jednak do nieformalnych zgrupowań, które inspirują i zrzeszają wielu twórców. Taka jest FAMA – opowiedział rzecznik. 

To Fama! - sł. M. Szoc, J. Szafulski, muz. A. Jakóbiec / Festiwal Fama 

Program

– W tegorocznym programie znalazły się m.in. rozmowy o literaturze, w tym o książce poświęconej archipelagowi świnoujskiemu. Są także spektakle, w tym performans plenerowy, w którym artyści wcielą się w dzieła sztuki. Publiczność zostanie natomiast ich kuratorami. FAMA  to też kabarety, sztuki wizualne, takie jak przestrzenna instalacja studentów Uniwersytetu Artystycznego, pokazy filmowe młodych twórców oraz muzyka i spotkania z nietuzinkowymi artystami – zapraszał gość "Trójki przed południem".

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są niebiletowane. Szczegółowy plan można znaleźć na stronach internetowych organizatora. FAMA 2021 trwa od 23 do 28 sierpnia. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Łukasz Wojtczak (kurator wystawy "Zapiski w szufladzie")
Data emisji: 24.08.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.38

zch/kr

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie: ciekawa propozycja na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:45
W dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE już po raz czwarty organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami 12 państw: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz po godzinach. Wystawa "Zapiski w szufladzie"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 10:00
W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oglądać można wystawę zatytułowaną "Zapiski w szufladzie". Ekspozycja poświęcona została znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. Czego można się dowiedzieć, odwiedzając Oblęgorek?
rozwiń zwiń