Trójka na biwaku. Jak to jest "rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady"?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 11:00
"Radio Biwak" to akcja wakacyjna Polskiego Radia Rzeszów, która trwa już od 30 lat! Zaczynali skromnie, bo z wyjazdami tylko na terenie Podkarpacia. Z biegiem lat akcja rozszerzyła się na całą Polskę. W tym roku "Radio Biwak" wróciło do korzeni i ponownie odwiedziło podkarpackie, w tym Bieszczady, gdzie mieszkają Elżbieta i Marek Sommerowie. Małżeństwo po latach życia w mieście postanowiło "rzucić wszystko i wjechać w Bieszczady". Jak im się to udało?
Bieszczady  zdjęcie ilustracyjne
Bieszczady – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/MichalSen

Posłuchaj
03:10 Trojka na biwaku - rzucic to wszystko i jechac w Bieszczady 2021_08_26-09-26-09.mp3 Jak się żyje w Bieszczadach osobom, które przyjechały z miasta? Historia Elżbiety i Marka Sommerów (Trójka na biwaku)

 

"To miejsce nas znalazło"

Elżbieta i Marek Sommerowie, zanim przeprowadzili się do Ustianowej niedaleko Ustrzyk Dolnych, spędzili 11 lat w Tczewie, gdzie zajmowali się usługami związanymi z utrzymaniem zieleni i czystości. O przeprowadzce do miejscowości oddalonej o 840 kilometrów niejako zadecydował przypadek – małżonkowie niezależnie od siebie trafili na to samo ogłoszenie. – Zakochaliśmy się w tym miejscu i możemy powiedzieć, że to miejsce znalazło nas – powiedział Marek Sommer. – Chyba tak po prostu miało być – stwierdziła Elżbieta.

Radio Biwak 1200.jpg
"Trójka na biwaku" – dziś specjalne wydanie audycji "Trójka przed południem"

Nie było łatwo

Jak stwierdził mężczyzna w rozmowie z dziennikarzem Radia Rzeszów Dawidem Osysko, przeprowadzka była wynikiem pragnienia życiowej zmiany. Idea zostawienia wszystkiego za sobą i rozpoczęcia nowego życia w innym miejscu wydaje się być wręcz bajkowa, jednak nie zawsze było różowo. 

– Nie jest łatwo, mając rodzinę, mając dziecko – potwierdziła Elżbieta Sommer. – Ale jeżeli wszystko wokoło sprzyja, nie ma się co poddawać – dodała. Dla Marka szczególnie kłopotliwe okazały się kwestie techniczne. – Całe życie mieszkaliśmy w bloku. Jeżeli pojawia się jakaś usterka, to nie jest tak, że wykonamy telefon, i zaraz ktoś przyjedzie. Trzeba zakasać rękawy i zadziałać samemu – skomentował.

Nie ma czego żałować

Mimo wszystko, zarówno małżeństwo, jak i ich pociecha nie wróciliby do Tczewa. – Nie żałowaliśmy przez trzy i pół roku, odkąd tutaj jesteśmy. Momentami jest ciężej, ale na pewno nie żałujemy tej decyzji – podsumowali bohaterowie reportażu.

*** 

Wspólne biwakowanie z Trójką i Radiem Rzeszów

W ogródku przy Myśliwieckiej zaparkował kamper, a w nim dziennikarze Radia Rzeszów Dawid Osysko i Jerzy Frąckowiak. Redaktorzy towarzyszyli Piotrowi Firanowi jako prowadzący programu "Trójka na Biwaku", czyli specjalnym wydaniu audycji Programu III Polskiego Radia – "Trójka przed południem".

Posłuchaj
02:15 Trojka na biwaku - rzucic to wszystko i jechac w Bieszczady 2 2021_08_26-09-31-55.mp3 Wilk Morski w Bieszczadach. Historia Dariusza (Trójka na Biwaku)

 

Posłuchaj
04:23 Gdzie szukać Dzikiego Zachodu w Bieszczadach Trojka na biwaku 2021_08_26-10-12-52.mp3 Gdzie szukać Dzikiego Zachodu w Bieszczadach (Trójka na biwaku)

 

Posłuchaj
02:38 Trojka na biwaku wypozyczalnia kamperow 2021_08_26-09-37-35.mp3 Kamper, czyli wolność (Trójka na Biwaku)

 

Posłuchaj
02:33 Trojka na biwaku z rzeszowa do stolicy 2021_08_26-10-34-03.mp3 Bieszczadzianin w wielkim mieście (Trójka na biwaku)

Podczas czwartkowej audycji specjalnej w Trójce, dziennikarze nie tylko szukali ludzi, którzy uciekli z wielkiego miasta prawie na koniec świata. Ponadto sprawdzili, czy domem na kółkach można rzeczywiście dotrzeć wszędzie oraz czy Bieszczady to jeszcze polski Dziki Zachód. Słuchacze dowiedzieli się także, jak to jest przeprowadzić się z Bieszczad do wielkiego miasta jak Warszawa. 

*** 


Tytuł audycji: Trójka na Biwaku
Prowadzą: Piotr Firan, Dawid Osysko i Jerzy Frąckowiak (redakcja muzyczna Polskiego Radia Rzeszów)
Autorzy materiałów reporterskich: Dawid Osysko (Polskie Radio Rzeszów), Stanisław Perzyna
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 9.26, 9.31, 10.12. 10.34 

kr


Czytaj także

Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni Festiwal Tajemnic w Zamku Książ. Dla poszukiwaczy przygód i pasjonatów historii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:35
Zamek Książ w Wałbrzychu to najbardziej tajemniczy i najpiękniejszy zamek w południowej Polsce, skrywający wiele zaułków i legend. To tam w weekend 14-15 sierpnia odbędzie się Letni Festiwal Tajemnic – wydarzenie pełne pokazów lotniczych i rekonstrukcji historycznych, o których w Trójce opowiedział rzecznik prasowy Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 10:50
Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
rozwiń zwiń