Piękno kształtowane ludzką twórczością. Artystyczny przewodnik po Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:00
"Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" to rodzaj osobistego przewodnika po krainie piękna. Zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Autorem książki jest ksiądz Witold Kawecki, miłośnik piękna, sztuki, podróży i Włoch. – Toskania to najpiękniejszy rejon turystyczny świata. Jeśli istnieje raj na ziemi, z pewnością jest nim właśnie ona – deklaruje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StevanZZ/shutterstock.com

Dante Alighieri 1200.jpg
Wykropkowana "Boska komedia"

Ksiądz Witold Kawecki w swojej książce cytuje Henryka Sienkiewicza: "Każdy cywilizowany człowiek ma dwie ojczyzny: własną i Włochy". – To prawda. Włosi posiadają aż 80 procent światowego dziedzictwa i kultury. To cudowny teren, pośród którego wyróżnić należy właśnie Toskanię oraz Florencję. To dwa ośrodki, w których spełniają się wszystkie oczekiwania, w tym te Sienkiewicza. Uważam, że aby poznać siebie, trzeba koniecznie zobaczyć Włochy – powiedział w "Trójce przed południem". 

Posłuchaj
07:39 PR3_MPLS 2021_09_01-09-26-27_Toskania.mp3 "Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny" (Trójka przed południem)

 

Toskania

– Nie da się poznać tego regionu bez poznania sztuki. Mój przewodnik może być także wirtualny. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Wystarczy przejrzeć załączone fotografie i przeczytać opisy. Warto zapoznać się z historią Toskanii, naturalnie przepięknej krainy, w której znaleźć można wszystko, od Apeninów, po wyspy, cudowne doliny, na miastach skończywszy. Jej sercem jest naturalnie Florencja – mówił ksiądz Witold Kawecki. 

Przewodnik artystyczny 

– Moja książka odnosi się do nazwisk wielu poetów, pisarzy, malarzy i tego, co stworzyli. Ich dzieła zachwycają do dziś. Zajmuję się światowymi twórcami, a w przewodniku można poznać też jedynego świętego, który był malarzem. Przewodnik stwarza możliwość zapoznania się z prawdziwymi hitami, w osobach Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Poświęciłem im aż dwa rozdziały. Można także poznać współczesnego rzeźbiarza z Polski, Igora Mitoraja, który nazywany był "Toskańczykiem z Polski" lub "Michałem Aniołem ze wschodu". To wszystko stanowi jedynie kroplę, która udowadnia, jak cudowną ziemią jest Toskania i ile świetnych dzieł sztuki można na niej znaleźć – zaznaczył gość audycji. 

Italy by Drone 4K 2019 - Tuscany / Travel Filmmaker

Co zobaczyć w Toskanii?

– Uważam, że jeśli ktoś odwiedza Toskanię po raz pierwszy, koniecznie powinien zobaczyć miejsca ewidentne, w tym Florencję, najpiękniejsze miasto Toskanii, a być może i całych Włoch. To widoki gór, rejony nadmorskie, wybrzeże i wyspy, w tym Elba. Prawdziwy cud natury. Do południa można jeździć na nartach, a po obiedzie w dwudziestopięciostopniowym słońcu oglądać dzieła artystów. Toskania oferuje cudowne i najważniejsze włoskie zakątki geograficzne, z których aż wylewa się sztuka. Jeśli istnieje raj na ziemi, to na pewno jest on w Toskanii – podsumował autor przewodnika.  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: ksiądz Witold Kawecki
Data emisji: 01.09.2021
Godzina emisji: 09.26

zch

  


Czytaj także

Historia jednej znajomości. Za kulisami obrazu "Dama z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 08:45
Ukrywała się przed okupantami, wywieziono ją z kraju, była obiektem pożądania Hermana Göringa i Adolfa Hitlera. Po tych wszystkich przejściach odpoczywa w muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Mowa oczywiście o "Damie z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Kogo właściwie widzą ci, którzy tłumnie przychodzą oglądać najdroższe dzieło sztuki w polskich zbiorach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:24
Od 15 marca we Włoszech z powodu COVID-19 znów zamknięte są muzea i galerie, podobnie jak sale koncertowe kina i teatry. We Florencji jeden z najbardziej znanych artystów street artu – JR - iluzorycznie "rozpruł" ściany tamtejszej galerii sztuki Palazzo Strozzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pocztówka ze wspomnień. "Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:45
W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
rozwiń zwiń