Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej 

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:45
Strzały, które padły 1 września 1939 roku z pancernika Schleswig-Holstein stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli rozpoczęcia II wojny światowej. Jak wyglądają obchody 82. rocznicy wybuchu tego największego i najkrwawszego konfliktu w historii?
Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża Westerplatte.
Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża Westerplatte.Foto: PAP/Adam Warżawa

Polscy jeńcy wojenni Westerplatte 1200.jpg
Dzień, który stał się początkiem długiej nocy

Dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku data 1 września jest szczególna, a obchody zawsze uroczyste i wyjątkowe. I w tym roku także są takie. – Oczywiście rozpoczęły się o godz. 4.45 na Westerplatte – opowiada Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – W trakcie porannych uroczystości rodzinie st. legionisty Ignacego Zatorskiego, którego szczątki zostały odnalezione na Westerplatte w 2019 roku przez archeologów muzeum, przekazano notę identyfikacyjną. To był wyjątkowy i niesamowicie emocjonalny moment dla wszystkich: dla rodziny, ale także nas, pracowników muzeum – wskazuje.


Posłuchaj
04:50 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_09_01 10-23-20.mp3 82. rocznica wybuchu II wojny światowej cz.1 (Trójka przed południem)

O godz. 9.00, już w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została otwarta wystawa poświęcona westerplatczykom "Kiedy wypełniły się dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". – To wystawa szczególna: prezentujemy sylwetki polskich obrońców, którzy zostali odnalezieni na Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez archeologów muzeum – tłumaczy Trójkowy gość. – Pokazujemy ich w sposób szczególny: poprzez artefakty, przedmioty, które zostały przy nich znalezione. To opowieść o człowieku przez pryzmat często bardzo osobistych reliktów przeszłości – dodaje.

W założeniu te znaleziska zostaną wyeksponowane w mającym powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości będzie widowisko muzyczne "7xWesterplatte", przygotowane pod patronatem honorowym wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesora Piotra Glińskiego, zostało także objęte patronatem medialnym Polskiego Radia. 


Posłuchaj
06:05 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_09_01 10-31-52.mp3 82. rocznica wybuchu II wojny światowej cz.2 (Trójka przed południem)

– To wyjątkowe widowisko będzie się odbywało na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykorzystując najnowsze rozwiązania scenograficzne, przedstawiamy w nim w siedmiu odsłonach opowieść o Westerplatte – zapowiada Hanna Mik-Samól. – Będziemy prezentować przeszłość półwyspu z naciskiem na siedmiodniową obronę we wrześniu 1939 roku, ale także na wydarzenia po roku 1945. Z jednej strony chcemy pokazać historię Westerplatte jako historię o bohaterstwie i o tragedii II wojny światowej. Z drugiej jako miejsce symboliczne, miejsce, które się zmienia, ponieważ na tym obszarze powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – tłumaczy.

W widowisku wezmą udział znani artyści: m.in. Tomson i Baron, Justyna Steczkowska oraz Michał Kowaloneka całość będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Polską.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Hanna Mik-Samól (rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 01.09.2021
Godziny emisji: 10.23, 10.31

pr

Czytaj także

Syreny nad Wieluniem i Westerplatte. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
1 września w godzinach 4.40 i 4.45 w Wieluniu i na gdańskim Westerplatte rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ataki Niemiec na te miejsca rozpoczęły walki 1 września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7 x Westerplatte". Prof. Berendt o widowisku muzycznym: praca wielu kreatywnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:30
- Docieramy do wszystkich, bo nasza opowieść dotyczy także żyjących świadków pamiętających wojnę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji był też dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowo-Edukacyjnego w Muzeum oraz Krystian Iwanow, kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:23
Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
rozwiń zwiń